Wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać ma 30 km nowych dróg, w tym węzeł autostrady A2. Właśnie podpisano wartą niemal 28 mln zł umowę na opracowanie tzw. drogowej koncepcji programowej w rejonie lotniska.
Centralny Port Komunikacyjny to także konieczność budowy dróg. Fot. Lukasz/Adobe Stock
Do wykonawcy należy zaprojektowanie m.in. węzła autostrady A2 (na wschód od lotniska) oraz połączeń z drogą krajową nr 50 (po stronie zachodniej). Powstanie kompleksowa, wielobranżowa dokumentacja projektowa, na potrzeby której wykonane zostanie pełne rozpoznanie geologiczne, a także opracowane będą rozwiązania techniczne np. obiektów inżynieryjnych (mosty, wiadukty).
Zadanie polega też na przygotowaniu dokumentów niezbędnych do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę (formuła „projektuj i buduj). Dokumentację opracuje firma Trakt z Katowic (o umowę konkurowało siedem firm i konsorcjów).
Centralny Port Komunikacyjny. Mapka układu dróg wokół lotniska ►
Źródło: CPK
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstać ma w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność. Lotnisko zajmie 40,81 km2, od północy ograniczonych miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie.
Centralny Port Komunikacyjny jest na etapie planistycznym. Gotowy ma być za około osiem lat. Obecnie prowadzony jest także program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. 1800 km linii.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.