W grudniu 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzje środowiskowe dla dwóch odcinków drogi ekspresowej S17 Ząbki–Warszawa Wschód (Zakręt) i Drewnica–Ząbki. W lutym 2021 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchyliła te decyzje. Od tego czasu los inwestycji zależy od decyzji sądu.
Droga ekspresowa S17 Warszawa Wschód–Lubelska. Fot. GDDKiA
- Sprawy dotyczące odcinków drogi ekspresowej S17 zostały odroczone na jesień
- Tzw. decyzje środowiskowe zostały uchylone z powodu błędu formalnego organów ochrony środowiska
- Wciąż nie można rozpocząć działań w zakresie tych inwestycji
Odroczenie rozpraw opóźnia inwestycje
27 i 28 czerwca podczas rozprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) obie sprawy zostały odroczone dla odcinka drogi ekspresowej S17 Ząbki–Warszawa Wschód (Zakręt) na 29 września, a dla Drewnica–Ząbki na 4 października.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przyczyną uchylenia decyzji środowiskowych jest błąd formalny po stronie organów ochrony środowiska, a nie błąd merytoryczny po stronie projektantów lub Dyrekcji. Nie zostały podważone rozwiązania projektowe, jak i wskazanie tzw. wariantu zielonego jako preferowanego w decyzji środowiskowej. Jednak oznacza to, że GDDKiA wciąż nie może podjąć działań w zakresie tych inwestycji i musi czekać na kolejne rozstrzygnięcia.
Marcowy wyrok NSA nakazał WSA ponowne rozpatrzenie spraw
Wcześniej, 7 marca 2023 r., odbyły się rozprawy Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w sprawach dotyczących tych dwóch fragmentów drogi ekspresowej S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Z wyroków wynika, że sprawy mają być ponownie rozpatrzone przez WSA.
Jednym z uzasadnień wyroku NSA jest stwierdzenie, że „regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie miał podstaw do wyłączenia się z postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy”.
Uzasadnienie wyroku NSA
W uzasadnieniu wyroków NSA, jak podała GDDKiA, wyłączenie organu (RDOŚ Warszawa) mogło nastąpić jedynie, gdy sprawa dotyczyłaby interesu majątkowego piastuna organu (dyrektora RDOŚ Warszawa), jego małżonka, krewnych lub powinowatych do II stopnia, a także osoby związanej z nim z tytułu opieki, kurateli lub przysposobienia. Dodatkowo NSA wskazał, że interes majątkowy należy rozumieć jako interes prawny lub obowiązek dotyczący danego postępowania administracyjnego, wskutek którego piastun organu staje się stroną postępowania.
Poza tym, w ocenie NSA postanowienie o wyznaczeniu innego organu do rozstrzygnięcia danej sprawy podlega zaskarżeniu w odwołaniu od decyzji i organ odwoławczy, w sytuacji zmiany stanu faktycznego lub oceny prawnej, może zmienić swoje własne postanowienie w tej sprawie. Ponadto organ powinien (na podstawie art. 19 KPA) badać swoją właściwość na każdym etapie postępowania – przed organem I stopnia, organem II stopnia, a także w postępowaniach prowadzonych w trybach nadzwyczajnych.
Stan prac dla dwóch odcinków S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy
W przypadku odcinka drogi ekspresowej S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy Drewnica–Ząbki jest opracowana koncepcja programowa, dla fragmentu Ząbki–Warszawa Wschód (Zakręt) jeszcze nie. Po uchyleniu decyzji środowiskowej przetarg na tę dokumentację unieważniono po wyborze najkorzystniejszej oferty. Dalsze prace będą możliwa po pozytywnym wyroku sądu.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19 – przetarg na trasę na północ od Białegostoku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.