Budowa węzła ma zmniejszyć duże natężenie ruchu na węźle Jasienica. Średnio w ciągu doby przejeżdża tu ponad 41 tys. pojazdów. Powoduje to zatory i kolejki do zjazdu z trasy. Odciążone zostaną drogi lokalne – wąskie ulice oraz zwarta zabudowa prowadzą do okresowych korków.

Zaplanowano zjazd i wjazd, które uzupełnią jezdnię wyjazdową w Świętoszówce położoną około 800 m dalej po stronie południowej. Oświetlenie drogowe ma być zasilane z odnawialnych źródeł energii.

Zostanie zaprojektowany węzeł, częściowo bezkolizyjny typu WB, z infrastrukturą zapewniającą skomunikowanie drogi ekspresowej z powiatową. Powstanie pas włączenia do S52 (Grodziec–Cieszyn) i wyłączenia (Bielsko-Biała–Grodziec), łącznica wjazdowa i wyjazdowa oraz skrzyżowanie na drodze powiatowej. Dojdzie do przebudowy oświetlenia (wymiana słupów i opraw) z dostosowaniem do obowiązujących przepisów. Pojawią się elementy ochrony środowiska.

Planowany węzeł drogi ekspresowej S52 znajdzie się w Grodźcu w gminie Jasienica (woj. śląskie) w rejonie wiaduktu w ciągu drogi powiatowej połączonej po stronie południowej z dawnym przebiegiem DK1. Po północnej szosa prowadzi do dróg lokalnych. Aktualnie była DK1 to DW944 od Bielska-Białej do węzła Krasna w ciągu S52 przed Cieszynem.

Inwestycja będzie realizowana w formule buduj. Przygotowania zaplanowano na lata 2024–2025, a roboty budowlane na 2026 i 2027 r. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa.

Przeczytaj także: Śląsk – rozbudowa 60 km autostrady A4 do granicy z woj. opolskim