W czwartek z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego uroczyście podpisano w Rudzie Śląskiej umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na 160 mln euro, zapewniającą środki na dokończenie budowy na odcinku Zabrze-Gliwice.

"To ostatnia transza kredytu, jaką polski rząd zaciąga w Europejskim Banku Inwestycyjnym na dokończenie budowy Drogowej Trasy Średnicowej" - powiedział PAP minister, przypominając, że projekt budowy DTŚ ma na Śląsku ponad 20-letnią historię.

Minister zapewnił, że 160 mln euro kredytu z EBI, 75 mln euro z regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego i nie mniej niż 75-78 mln zł rocznie z budżetu państwa w trzech kolejnych latach pozwolą zakończyć budowę zabrzańskiego i gliwickiego odcinka DTŚ i połączyć trasę z autostradą A-4 na przełomie 2010 i 2011 r.

Polaczek przypomniał, że decyzja w sprawie kredytu z EBI była drugą w ciągu ostatnich dwóch lat decyzją rządu, związaną ze wsparciem projektu budowy DTŚ. Jego zdaniem, świadczy to o konsekwencji, determinacji i świadomości, że ten i inne projekty, przede wszystkim autostradowe, muszą doprowadzić do spójności komunikacyjnej aglomeracji katowickiej w 2010 r. - po zakończeniu budowy autostrady A-1, DTŚ i ekspresowej drogi S-69, biegnącej z północy na południe do granicy ze Słowacją.

.