"Sośnica" będzie jednym z największych skrzyżowań autostradowych w Polsce, łącząc nie tylko autostrady A-1 i A-4, ale także krzyżującą się obecnie z A-4 drogę krajową nr 44, która biegnie ulicą Pszczyńską w Gliwicach. To jedno z najważniejszych miejsc przy wjeździe do miasta z kierunku np. Katowic i Tychów.

Z przedstawionych informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Urzędu Miasta w Gliwicach wynika, że rozpoczynające się wiosną prace przy rozbudowie węzła potrwają 17 miesięcy.

Projekt przebudowy węzła "Sośnica" przygotowała spółka Mosty Katowice. Trasy w obrębie skrzyżowania będą poprowadzone w trzech poziomach. Najtrudniejszą sprawą przy projektowaniu było takie skomunikowanie wszystkich tras, aby zapewnić możliwość zjazdu w różnych kierunkach.

Zgodnie z założeniami, do końca 2010 roku ma być przejezdna cała południowa część A-1 od Pyrzowic do Gorzyczek na granicy z Czechami; budowa całej autostrady ma zakończyć się w 2011 roku.

Na Śląsku roboty trwają na południe od węzła "Sośnica" i obejmują ponad 15-kilometrowy odcinek od Sośnicy do Bełku. Buduje go grecka firma J&P-Avax, a koszt robót oszacowano na ponad 213 mln euro. Odcinek ma być gotowy w lutym 2009 r. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace na dwóch innych fragmentach A-1, biegnących przez Gliwice.