Chodzi o pulę pieniędzy z budżetu UE na lata 2007-13. Na najnowszej liście inwestycji jest sporo zmian. Związane są głównie z potrzebą poprawy komunikacji przed Euro 2012.

Zacierają ręce szefowie Tramwajów Warszawskich. Stolica dostanie ponad 150 mln zł unijnej dotacji na 30 niskopodłogowych wagonów i przebudowę torów na Targowej i w al. Zielenieckiej. Przy okazji blisko planowanego Stadionu Narodowego powstanie nowa pętla tramwajowa. Spółka Tramwaje Warszawskie będzie musiała dołożyć do tego przedsięwzięcia drugie 150 mln zł. Unia Europejska przekaże też ponad 300 mln zł na blisko 30 nowoczesnych pociągów elektrycznych, które mają jeździć głównie na lotniska na Okęciu i w Modlinie. 13 składów kupi stołeczna Szybka Kolej Miejska, a 16 należąca do samorządu Mazowsza spółka Koleje Mazowieckie.

Nowością jest przyznanie dotacji na remont Dworca Centralnego. Unia da na to blisko 100 mln zł. PKP chcą dołożyć jeszcze 40 mln zł i poprawić jego wygląd zwłaszcza na poziomie peronów i przejść podziemnych. Wymienione zostaną rozsypujące się instalacje z lat 70. - Na pewno znacząco poprawi się estetyka dworca - podkreśla Barbara Leszczyńska z biura prasowego PKP. Nie wie jeszcze, jak duży zakres prac uda się przeprowadzić w hali głównej.

Nie zmieniła się wielkość dotacji na drugą linię metra. Nadal stolica ma do dyspozycji 3,2 mld zł na całą trasę z Chrzanowa na Bródno. Z tego 1,25 mld ma trafić na odcinek centralny. Michał Olszewski, szef Biura Funduszy Europejskich, nie wyklucza jednak, że do 2015 r., kiedy trzeba będzie rozliczyć dotację unijną, nie uda się zbudować całej drugiej linii. Wtedy trzeba będzie poprosić Komisję Europejską o zgodę na to, by dotację przekazać na budowę krótszego odcinka.