Prace remontowe rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają trzy lata. W tym czasie zostanie wymienione torowisko na 54-kilometrowym odcinku od Dworca Toruń Wschodni do stacji w Grudziądzu. - Ten projekt jest kontynuacją i rozwinięciem koncepcji budowy Szybkiej Kolei Metropolitalnej w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym - tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. - Ma zapewnić mieszkańcom małych miejscowości ogólnodostępną komunikację kolejową.

Modernizacja tego odcinka będzie kosztowała 16 mln euro. Zadanie znalazło się na liście kluczowych projektów dla województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymają dofinansowanie w ramach RPO 2007-2013. Połowę tej sumy wyłoży więc Unia Europejska. - Po zakończeniu prac pociągi będą mogły jeździć po tej trasie z prędkością 100-120 km na godzinę - zapewnia Wiesław Czatrowski z gdańskiego oddziału regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który jest wykonawcą projektu.

W tym samym czasie zrewitalizowana zostanie też linia kolejowa Działdowo - Chojnice na 31-kilometrowym odcinku z Grudziądza do Laskowic Pomorskich. Orientacyjny koszt tych prac oszacowano na 8 mln euro, ale w ramach RPO województwo może przeznaczyć na nie 4 mln euro. - Głównym celem tego projektu jest przeprowadzenie takiego remontu tego odcinka, który umożliwi kursowanie szynobusów - twierdzi Krzemińska.

Studium wykonalności i dokumentacje przedprojektową linii na obu odcinkach opracuje firma DB International GmbH Consulting Europa z Berlina. Linie z Torunia do Grudziądza i z Grudziądza do Laskowic Pomorskich to nie jedyne, które chce zrewitalizować Urząd Marszałkowski. Jeszcze w tym roku zakończy się remont torowiska i zostanie przywrócone połączenie kolejowe z Chełmży do Bydgoszczy.