Przetarg na opracowanie dokumentacji geologiczno-geotechnicznej ogłoszono 31 lipca. - Trzeba zbadać wytrzymałość podłoża. Na tej linii pociągi będą jeździły z dużą prędkością, podtorze musi więc mieć odpowiednie parametry. Może się okazać, że w niektórym miejscach będzie konieczne jego wzmocnienie - wyjaśnia Marek Kubera, kierownik kontraktu.

Przetarg ma zostać rozstrzygnięty 21 sierpnia. Wykonawca będzie miał 240 dni od dnia podpisania umowy na wykonanie usługi.

Z kolei do Centrum Unijnych Projektów Transportowych przy Ministerstwie Infrastruktury trafiły dokumenty dotyczące przetargu na badania geodezyjne. Bez nich nie da się przystąpić do przetargu na projekt modernizacji. - Na podstawie tych badań powstaną mapy do celów projektowych, gdzie zaznaczone będzie m.in. uzbrojenie terenu, dopiero na ich podstawie będzie można projektować pozostały elementy infrastruktury - mówi Kubera.

Zaraz po tym, jak dokumentacje zaakceptuje CUPT, PLK ogłosi przetarg, prawdopodobnie pod koniec sierpnia lub na początku września.