Tymczasem odbywają się remonty starych wiaduktów - na Powązkowskiej, Trasie Łazienkowskiej przy Wale Miedzeszyńskim i Wisłostradzie na Bielanach. Dwie inwestycje są na finiszu - poszerzanie ul. Poleczki na Ursynowie i ul. Modlińskiej na granicy Warszawy i Jabłonny.
Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie wystąpił jeszcze o pozwolenie na budowę mosty Północnego między Młocinami a Tarchominem. - Najpierw musimy uzyskać od wojewody pozwolenie wodno-prawne - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID-u. Dodaje, że nadal analizowane są wnioski firm startujących w przetargu. Nie wiadomo, kiedy zacznie się jego drugi etap. Twierdzi jednak, że wciąż realne jest rozpoczęcie prac przed końcem roku.

Od dawna wlecze się przebudowa Al. Jerozolimskich w stronę Pruszkowa. Gdy w 2001 r. na rondzie Zesłańców Syberyjskich wbito pierwszą łopatę pod wiadukty i tunel, który okazał się zbyt niski dla ciężarówek, zakładano, że Aleje staną się bezkolizyjne niemal do granic miasta już w 2004 r. Pod koniec zeszłego roku oddano wprawdzie wiadukty nad skrzyżowaniem z ul. Popularną we Włochach, ale wciąż nie może się zacząć budowa ogromnego węzła na skrzyżowaniu z Łopuszańską. Pracownicy ZMID analizują wnioski firm startujących w przetargu i na rychłe jego zakończenie nie ma co liczyć. Według miejskich drogowców inwestycję do tej pory opóźniało m.in. długie oczekiwanie na decyzję środowiskową.

Przedłuża się też przerwa w budowie Trasy Siekierkowskiej. Musi tam jeszcze powstać ogromne rondo u zbiegu Płowieckiej i ul. Marsa oraz wiadukty w stronę Rembertowa. W tym przypadku prace długo blokował komis Bogdan-Car, którego właściciele nie zgadzali się na cenę wykupu działki zaproponowaną przez miasto. Impas został w końcu przerwany. Teren ma być wywłaszczony na podstawie specustawy drogowej. Ratusz może go przejąć dzięki wydaniu decyzji lokalizacyjnej dla trasy. Wszelkie odwołania zostały już odrzucone. Drogowcy zapowiadają, że w połowie września otworzą oferty cenowe. Niestety, przed zimą zapewne nie uda się już zbyt dużo zrobić.