• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bliżej do budowy linii kolei dużych prędkości CPK do Poznania

Opublikowano: 12-12-2024 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawnioskowała o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla trasy Pleszew–Poznań. To liczący 65 km odcinek fragment linii kolejowej numer 85 i inwestycji Sieradz–Kalisz–Pleszew–Poznań. To część szlaku Y, który połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.


Kolej dużych prędkości. Fot. ilustr. BreizhAtao/Adobe Stock Kolej dużych prędkości. Fot. ilustr. BreizhAtao/Adobe Stock

W raporcie o oddziaływaniu na środowisko znalazły się analizy akustyczne opracowane dla prędkości eksploatacyjnej 350 km/godz. To pierwszy wniosek o DŚU dla linii kolejowej o takich parametrach. W najbliższych tygodniach kolejny zostanie złożony dla szlaku z Sieradza, przez Kalisz do Pleszewa.

Y to linia kolejowa Warszawa–Łódź–Sieradz–Wrocław/Poznań. Jej długość wyniesie 480 km. To także element unijnej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Prace dotyczące tego szlaku w 2021 r. uzyskały 108 mln zł dofinansowania z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). W 2024 r. kolejne 162 mln zł środków unijnych przeznaczono na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Sieradz Północny–Pleszew–Poznań.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Cała ta linia kolei dużych prędkości ma zostać oddana do użytku w 2035 r. Przejazd między Poznaniem a Warszawą zajmie mniej niż 100 min.

Szlak między Poznaniem i Sieradzem w większości przebiegnie przez woj. wielkopolskie. Tylko Sieradza, Błaszki i Wróblewo znajdują się w woj. łódzkim.

W spółce CPK trwają jednocześnie prace mające na celu ewaluację dotąd analizowanych, jak i nowo proponowanych korytarzy linii kolejowych (innych niż „Y”) w zakresie m.in. spodziewanej liczby pasażerów, ruchu pociągów i parametrów technicznych. Będzie to podstawą do podejmowania kolejnych decyzji dotyczących kierunków i priorytetów inwestycyjnych w zakresie rozwoju krajowej infrastruktury kolejowej – czytamy w komunikacie.

Wniosek o DŚU do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu złożyły CPK i konsorcjum firm BBF oraz IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo.

Przeczytaj także: CPK wykupił 40% obszarów dla lotniska i węzła kolejowego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia