Zatwierdzono wariant inwestorski dla linii kolejowych nr 5 i 50, planowanych od przyszłego węzła CPK przez Płock do Włocławka. Ta decyzja to element opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
Fot. PKP PLK
Wybrany wariant ma około 150 km długości, biegnąc od węzła kolejowego CPK na terenie gminy Teresin. Następnie ominie Sochaczew od północy i mostem nad Wisłą skomunikuje Łęg-Januszew z Wyszogrodem. Dalej skręci w kierunku zachodnim (gminy Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Radzanowo, Bielsk, stacja pasażerska w Bodzanowie-Chodkowie), by za pomocą odgałęzienia połączyć się z dworcem w centrum Płocka.
Potem szlak od strony północnej ominie kombinat Orlenu, a dalej przebiegnie przez tereny gmin Bielsk, Stara Biała, Brudzeń Duży (stacja w Brudzeniu Małym), Dobrzyń Nad Wisłą do węzła niedaleko Nowej Wsi w gminie Wielgie. Tam główny przebieg skręci w kierunku Lipna (a dalej Grudziądza i Gdańska), a południowa odnoga poprowadzi przez most nad Wisłą do stacji w centrum Włocławka. W Lipnie zaplanowano stację pasażerską i węzeł z linią nr 27. Odcinek objęty studium kończy się w miejscowości Złotopole w gminie Lipno.
Źródło: CPK
Podróż pociągiem z Płocka do Warszawy Centralnej zajmować ma 50 min (dziś trwa ponad 2 godz.), a z Włocławka 1 godz. 10 min (dziś co najmniej godzinę dłużej). Wariant inwestorski charakteryzuje się:
- najmniejszą liczbą nieruchomości zabudowanych niezbędnych do pozyskania i późniejszej rozbiórki
- najmniejszą ingerencją w obszary cenne środowiskowo.
Prędkość projektowa dla linii nr 5 (CPK–Lipno) wynosi 350 km/godz., a nr 50 (Grochowalsk–Włocławek) 250 km/godz.. Oba szlaki planuje się dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Gotowe będą najwcześniej po 2035 r.
Zobacz nasz serwis specjalny Centralny Port Komunikacyjny
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.