Zatwierdzono wariant inwestorski dla linii kolejowych nr 5 i 50, planowanych od przyszłego węzła CPK przez Płock do Włocławka. Ta decyzja to element opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
Fot. PKP PLK
Wybrany wariant ma około 150 km długości, biegnąc od węzła kolejowego CPK na terenie gminy Teresin. Następnie ominie Sochaczew od północy i mostem nad Wisłą skomunikuje Łęg-Januszew z Wyszogrodem. Dalej skręci w kierunku zachodnim (gminy Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Radzanowo, Bielsk, stacja pasażerska w Bodzanowie-Chodkowie), by za pomocą odgałęzienia połączyć się z dworcem w centrum Płocka.
Potem szlak od strony północnej ominie kombinat Orlenu, a dalej przebiegnie przez tereny gmin Bielsk, Stara Biała, Brudzeń Duży (stacja w Brudzeniu Małym), Dobrzyń Nad Wisłą do węzła niedaleko Nowej Wsi w gminie Wielgie. Tam główny przebieg skręci w kierunku Lipna (a dalej Grudziądza i Gdańska), a południowa odnoga poprowadzi przez most nad Wisłą do stacji w centrum Włocławka. W Lipnie zaplanowano stację pasażerską i węzeł z linią nr 27. Odcinek objęty studium kończy się w miejscowości Złotopole w gminie Lipno.
Źródło: CPK
Podróż pociągiem z Płocka do Warszawy Centralnej zajmować ma 50 min (dziś trwa ponad 2 godz.), a z Włocławka 1 godz. 10 min (dziś co najmniej godzinę dłużej). Wariant inwestorski charakteryzuje się:
- najmniejszą liczbą nieruchomości zabudowanych niezbędnych do pozyskania i późniejszej rozbiórki
- najmniejszą ingerencją w obszary cenne środowiskowo.
Prędkość projektowa dla linii nr 5 (CPK–Lipno) wynosi 350 km/godz., a nr 50 (Grochowalsk–Włocławek) 250 km/godz.. Oba szlaki planuje się dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Gotowe będą najwcześniej po 2035 r.
Zobacz nasz serwis specjalny Centralny Port Komunikacyjny
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.