Przebudowa ronda Grzegórzeckiego rozpoczęła się 1 marca 2008 r. Generalnym wykonawcą robót było konsorcjum, którego liderem była firma Budimex – Dromex S.A.
Rondo Grzegórzeckie zostało przebudowane w tzw. układzie turbinowym. Zyskało dwukrotnie większą przepustowość. Poza wymianą infrastruktury podziemnej, na rondzie zmieniono geometrię łuków, poszerzono je do trzech lub czterech pasów ruchu, wymieniono torowiska, które stały się wspólnymi pasami dla komunikacji zbiorowej. Mając na uwadze realizację linii Szybkiego Tramwaju do osiedla Golikówka, położono także tory w ul. Kotlarskiej, w kierunku mostu. Wybudowano także nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Docelowo, po uruchomieniu linii Szybkiego Tramwaju, który połączy północne i południowe dzielnice miasta, sygnalizacja świetlna na Grzegórzeckim będzie tak ustawiona, by zapewnić pierwszeństwo dla komunikacji zbiorowej.
Zakończenie prac oznacza równocześnie terminowe wypełnienie przez firmę Budimex – Dromex S.A. wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu związanego z budową infrastruktury Szybkiego Tramwaju. Za cenę 278 mln zł. wykonawca przebudował do dwóch poziomów rondo Mogilskie, wyremontował ul. Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie oraz zmodernizował pętlę Kamienna. Oznacza to, że gotowa jest cała infrastruktura na przejazd pierwszego Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Szybki Tramwaj, który połączy osiedla Krowodrza Górka i Kurdwanów zacznie kursować już jesienią tego roku, po zakończeniu remontu skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślnej oraz odbiorze technicznym 2-km tunelu pod Dworcem Głównym, pomiędzy węzłem Mogilskim a budynkiem Politechniki Krakowskiej.