Na trasie z Gdańska do Zakopanego powstaną obwodnice Płońska, Grójca i Lubnia. NA trasie do Białegostoku będzie można poruszać się ponaddwunastokilometrową obwodnicą zyska Wyszkowa. Obwodnica Nowej Soli pozwoli szybciej dotrzeć z Wrocławia do Zielonej Góry. Między Bydgoszczą a Szczecinem budowane są obwodnice Stargardu Szczecińskiego i Wyrzysk. Jadąc z Kalisza do Wrocławia można będzie skorzystać z ekspresówki omijającej Ostrów Wielkopolski.

W następnych kilkunastu miesiącach mniejsze miasta również zyskają ponad 40 km obwodnic sklasyfikowanych jako drogi krajowe. Można tu wymienić: Białą Podlaską, Ropczyce, Słupsk, Chojnice, Konin, Nowe Skalmierzyce, Biecz, Kędzierzyn-Koźle i Gostyń.

W przyszłym roku GDDKiA planuje rozpoczęcie budów kolejnych 142 km obwodnic. Najważniejsze będą tu: I etap drogi ekspresowej S14 omijającej Pabianice, Łódź i Zgierz. Łącznie w 2009 r mają ruszyć budowy na obwodnicach 15 miast.

Warszawa nieprędko zostanie odkorkowana. Obecnie budowany jest fragment północnej obwodnicy na przedłużeniu autostrady A2. Nadal są problemy z uruchomieniem budowy południowej obwodnicy miasta jak również zablokowana została budowa wschodniej obwodnicy stolicy. Obwodnice te na pewno nie powstaną przed Euro 2012.

Pieniądze na te prace zostaną wydane z budżetu ponad 32 mld zł, które Generalna Dyrekcja zaplanowała na budowę dróg.