W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ponad 187 mln zł z budżetu państwa trafi w ciągu 3 lat na Dolny Śląsk.

Drogi lokalne są najczęściej używane przez mieszkańców, jednak ich stan często jest bardzo zły i dziesiątki tysięcy kilometrów tych dróg potrzebują natychmiastowego remontu.

- Zyskają na tym projekty z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, czyli m.in. most w Brzegu Dolnym, połączenie Wałbrzycha i Świdnicy z autostradą A4, drogi w okolicach Bolesławca, połączenie Lubania z A4, czy obwodnica Strzegomia i Szczawna Zdroju - powiedział marszałek województwa Marek Łapiński.

6 mld zł w latach 2009-2011 zostanie przeznaczone na realizację samorządowych inwestycji drogowych - będzie to po 3 mld zł z budżetu państwa i budżetów samorządów terytorialnych. Co roku na realizację programu rząd i samorządy przeznaczą po 1 mld zł. 50% pieniędzy pieniędzy zostanie przeznaczone na drogi powiatowe a 50% na drogi gminne.

Zgodnie z zasadami, na podstawie których program będzie realizowany, pieniądze będą rozdzielanie tak, że każde województwo dostanie tyle samo pieniędzy.

Nabór wniosków do projektu potrwa do 21 listopada br. W marcu i kwietniu powinny już ruszyć budowy, remonty i modernizacje. Projekt musi zostać zamknięty do jesieni 2009 r., aby można go było podsumować i rozpocząć następny etap.