• Planowana na Morzy Bałtyckim farma wiatrowa zostanie zbudowana w latach 2023–2026
  • Umowę o współpracy zawarto na 35 lat
  • Partner Orlenu ma 30 lat doświadczeń w przedsięwzięciach energetycznych

Połączenie doświadczeń

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2023 r., a już w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. Jeśli tak się stanie, będzie prawdopodobnie pierwszą na Bałtyku polskim kompleksem wytwórczym. Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, podkreśla, że wybór partnera to kamień milowy w pionierskiej w regionie inwestycji. Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji. Nasza współpraca to ważny impuls rozwojowy dla branży offshore, w tym polskich przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw – dodał prezes.


Wspólne przygotowania i budowa

Spółki wspólnie zajmą się przygotowaniami, budową i eksploatacją morskiej farmy, która ma zostać objęta 25-letnim systemem wsparcia. Firma z Kanady obejmie 49% udziałów w spółce Baltic Power w wyniku serii podwyższeń jej kapitału. Umowę podpisano na 35 lat, później stanie się ona bezterminowa. Do zakończenia transakcji wymagana jest jeszcze zgoda urzędu antymonopolowego (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – UOKiK). Przed nią umowa ma charakter warunkowy.

Źródło: Orlen

Potentat morskiej energetyki wiatrowej

Northland Power Inc. Jest przedsiębiorstwem, które od 30 lat projektuje, realizuje i zarządza projektami energetycznymi. Posiada nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania o mocy 2,6 GW zlokalizowane na czterech kontynentach. Kolejne 1,4 GW są na etapie budowy lub w zaawansowanym stadium projektowania. Firma jest notowana na kanadyjskiej giełdzie i zaliczana do 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jest już deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych w Europie oraz projektów realizowanych w Azji. W energetyce morskiej dysponuje mocami 1,2 GW w trzech farmach na Morzu Północnym – Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW). Przygotowuje się do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Hai Long (1 GW) w Cieśninie Tajwańskiej (zwaną też Cieśniną Formozy) i zajmuje projektami na wczesnym etapie prac przygotowawczych w Japonii (600 MW) oraz Korei Południowej (1 GW). Ma też 130 MW instalacji fotowoltaicznych, 394 MW w lądowych farmach wiatrowych, a także 973 MW elektrowniach gazowych.

Zwiększenie obecności w Europie

Ogłoszona dziś współpraca to potwierdzenie dalszego rozwoju Northland Power w dziedzinie energetyki odnawialnej i umocnienie naszej pozycji jako jednego z globalnych liderów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power to dla nas nie tylko możliwość zwiększenia obecności Northland w Europie, ale co ważniejsze – poprzez udział w procesie transformacji energetycznej Polski – wsparcie globalnego trendu dekarbonizacji – powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland Power.

Kluczowy projekt Orlenu

W Polsce, po podpisaniu umowy, bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power będzie NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Holandii (spółka celowa do realizacji projektu farmy na Bałtyku), w 100% zależna od Northland Power. W 2021 r. zainwestuje w Baltic Power około 290 mln zł.

Planowana morska farma wiatrowa zajmie obszar o powierzchni około 131 km2, znajdujący się 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Dla Orlenu to kluczowe przedsięwzięcie w kontekście strategii inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania.

Przeczytaj także: Tauron wchodzi w morską energetykę wiatrową. Ważna umowa