Farma Wiatrowa Nowa Brzeźnica wyprodukuje energię elektryczną wystarczającą do pokrycia potrzeb 19 tys. gospodarstw domowych. Będzie się składać z dziewięciu wiatraków z turbinami o mocy 2,2 MW każda. Wydano już wszystkie zgody i pozwolenia umożliwiające budowę.

Nasi specjaliści poszukują miejsc gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne – komentuje Paweł Szczeszek, prezes spółki Tauron Polska Energia. W perspektywie 2025 r. planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 r. chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje.

Poza budową farmy wiatrowej w Nowej Brzeźnicy, spółka kupiła w czerwcu 2022 r. projekt takiego obiektu. Instalacja o mocy 60 MW powstanie w Mierzynie w woj. zachodniopomorskim. Oba przedsięwzięcie realizuje firma Tauron Zielona Energia.

Do niedawna katowicki koncern posiadał dziewięć farm wiatrowych – Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. To 182 wiatraki o łącznej mocy 380,75 MW. Ostatnio ukończono budowę dwóch kolejnych obiektów w Majewie (woj. warmińsko-mazurskie) i Piotrkowie (woj. łódzkie). Zwiększyły moc o 36 MW.

Kupno projektu farmy wiatrowej na terenie gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim umożliwi budowę obiektu złożonego z 15 turbin wiatrowych o sumarycznej mocy 30 MW. Planowana produkcja to 90 GWh (tyle zużywa rocznie 35 tys. gospodarstw domowych). Nabyto także spółkę celową z prawami do projektu budowlanego kolejnej siłowni o mocy 6 MW. Wiatraki są stawiane w gminie Milejewo (woj. warmińsko-mazurskie).

Przeczytaj także: Mysłowice – budowa największej farmy fotowoltaicznej w kraju