• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Morskie farmy wiatrowe – budowa terminalu instalacyjnego w Świnoujściu

Opublikowano: 23-05-2023 Źródło: ZMPSiŚ

Na przełomie lat 2024 i 2025 zostanie otwarty w świnoujskim porcie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Jego budowa rozpocznie się w tym roku. Morska energetyka wiatrowa należy do priorytetów Unii Europejskiej, ma też być impulsem dla rozwoju gospodarki krajowej.


Wizualizacja terminalu instalacyjnego w porcie w Świnoujściu. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu instalacyjnego w porcie w Świnoujściu. Źródło: ZMPSiŚ
  • W ramach budowy terminalu instalacyjnego powstaną dwa nabrzeża
  • Każde z nich będzie miało 250 m długości
  • Będą z nich operować największe aktualnie statki jack-up do instalacji turbin o mocy 15 MW

Dwie inwestycje w ramach terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

Jesienią 2022 r. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) i spółka Orlen Neptun podpisały umowę na dzierżawę terenów portowych pod budowę terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

Terminal powstanie w ramach dwóch odrębnych inwestycji. Za część hydrotechniczną odpowiada ZMPSiŚ, a za lądową Orlen Neptun. W pierwszej powstaną dwa nabrzeża wysunięte o 25 m na wodę w stosunku do istniejących. Tor wodny na odcinku od obrotnicy mieleńskiej do nowego terminalu będzie pogłębiony. Pozyskany urobek zostanie użyty do zalądowienia – wykonania zasypów pomiędzy planowanymi a działającym nabrzeżami. Podczas drugiej dojdzie do utworzenia powierzchni składowych dla elementów morskich wiatraków: wież, łopat, gondol. Teren zajmie 17 ha. Przewidziano budowę infrastruktury komunikacyjnej i budynku administracyjno-biurowego.

Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ


Nabrzeża dla największych statków jack-up

Długość każdego z nabrzeży wyniesie 250 m. Pozwoli to na operowanie największym aktualnie statkom typu jack-up, za pomocą których można instalować turbiny wiatrowe o mocy jednostkowej 15 MW i większych. W terminalu będzie możliwy wstępny montaż wież o wysokości 100 m i większej oraz masie co najmniej 1000 ton. Obiekt ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ

W pierwszej kolejności będą w nim montowane komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a następnie kolejnych takich obiektów na polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Terminal może także obsłużyć zagraniczne inwestycje offshore wind realizowane na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich.

Jak informuje ZMPSiŚ, badania pokazują, że jedno miejsce pracy w porcie generuje osiem w przemyśle okołoportowym.

Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu instalacyjnego. Źródło: ZMPSiŚ

Najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej

Nad projektem morskiej farmy wiatrowej Baltic Power realizowanym przez Grupę Orlen i firmę Northland Power pracowało prawie 90 ekspertów z 10 państw. Aktualnie to najbardziej zaawansowane takie przedsięwzięcie. Siłownia na Bałtyku ma zostać uruchomiona jako pierwsza w 2026 r. Będzie wyposażona w 76 wież z turbinami o mocy jednostkowej 15 MW. Moc zainstalowana całego obiektu wyniesie 1140 MW. Rozpoczęła się już budowa jego lądowej infrastruktury przyłączeniowej do przesyłu energii elektrycznej produkowanej przez wiatraki.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – budowa stacji energetycznej dla Baltic Power

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia