Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na budowę lądowej infrastruktury elektroenergetycznej do wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
Wizualizacja infrastruktury przyłączeniowej dla elektrowni morskiej Baltica 2. Źródło: PGE Baltica
W 2024 r. spółki PGE i Ørsted rozpoczynają w ramach projektu Baltica 2 budowę lądowej stacji transformatorowej oraz linii eksportowych dla Baltica 2, infrastruktury przyłączeniowej służącej do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej. Obiekt ma dostarczać energię elektryczną na potrzeby Pomorza, aktualnie zasilanego przede wszystkim z południa Polski.
Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej ma popłynąć do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 r. W ramach realizacji inwestycji podpisano już wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za których przygotowanie odpowiadał Ørsted.
Lądowa sieć przyłączeniowa (kable eksportowe) przebiegnie przez okolice Osieków Lęborskich w gminie Choczewo (powiat wejherowski). Zadanie obejmuje też budowę stacji elektroenergetycznej najwyższych napięć 275/400 kV. Roboty rozpoczną się w 2024 r., a testowanie i uruchomienie stacji lądowej zaplanowano na przełom lat 2026/2027.
Moc morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 wyniesie około 1,5 GW. Wraz z elektrownią Baltica 3 (1 GW) powstanie jedna farma Baltica (łącznie 2,5 GW). Pierwszy obiekt ma być gotowy do końca 2027 r., a drugi do 2030 r. Ich roczna produkcja elektryczności będzie odpowiadać zapotrzebowaniu 4 mln polskich gospodarstw domowych.
Wykonawcą robót zostało konsorcjum firm GE Vernova (w Polsce reprezentowana przez GE Power) i Polimex Mostostal.
Przeczytaj także: Niskoemisyjna stal na budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.