• W Szczecinie będą produkowane gondole i piasty turbin
  • Zatrudnienie znajdzie 600–700 pracowników
  • Montaż wiatraków dla farmy morskiej rozpocznie się w 2025 r. w Świnoujściu

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

Zakład szczeciński ma rozpocząć produkcję w 2024 r., natomiast terminal instalacyjny w Świnoujściu rozpocznie działalność w 2025 r. W Szczecinie znajdzie pracę nawet 700 osób, do instalacji będzie potrzebnych około 100.

Inwestycja w terminal jest ważna nie tylko dla budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, ale także planowanych kolejnych takich inwestycji – Orlen złożył wnioski o 11 koncesji na kolejne takie obiekty w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Kilka ma być zrealizowanych do 2040 r.


Powierzchnia terminalu instalacyjnego wyniesie około 20 ha. Będą tam dostarczane komponenty morskich wiatraków, jak turbiny, wieże i gondole. Tu odbędzie się wstępny montaż wież i turbin wiatraków. Dwa 250-metrowe nabrzeża umożliwią operowanie aktualnie największym statkom typu jack-up przeznczonym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Początek działalności przewidziano na 2025 r.

Produkcja elementów wiatraków w Szczecinie

Pierwszym przedsięwzięciem w świnoujskim terminalu będzie przygotowanie morskich wiatraków dla bałtyckiej farmy Baltic Power. Będzie tam zainstalowanych 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda, najnowocześniejszych na świecie. Będzie to jedno z pierwszych ich wdrożeń. Zarezerwowano już wszystkie elementy niezbędne do budowy morskiej farmy wiatrowej. W dostawach wezmą udział także polskie przedsiębiorstwa. Producent turbin będzie je serwisował przez 15 lat, a ich żywotność określono na 25 lat. Elementy wiatraków, gondole i piasty turbin, będą produkowane w fabryce w Szczecinie. Trafią na rynek krajowy i na rynki zagraniczne. Zakład ruszy w 2024 r., ma zatrudniać 600–700 pracowników.

Farma Baltic Power jest zaprojektowana jako obiekt o mocy do 1,2 GW. Znajdzie się około 23 km od brzegu Bałtyku na wysokości Choczewa i Łeby. Po uruchomieniu w 2026 r. wytworzy prąd wystarczający do zasilania 1,5 mln gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Zbliża się do końca budowa dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 62 MW