Jednostkowa moc turbin wynosi 14,4 MW, 100 sztuk zostanie zainstalowanych w morskich farmach wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW. Wyprodukują rocznie tyle zielonej energii elektrycznej, ile zużywają 2 mln gospodarstw domowych.

Zamówione turbiny dostarczy firma Siemens Gamesa, to największe jednostki produkowane przez spółkę. Jeden obrót wirnika dostarczy prąd, który przez cztery dni może zasilać jeden dom.

Zadaniem kontrahenta będzie zaprojektowanie, dostawa, instalacja i uruchomienie morskich turbin wiatrowych. Spółka zajmie się także ich konserwacją i serwisem. Umowę rezerwacyjną podpisano w lutym 2022 r., teraz sygnowano ostateczną.

Finalizacja umów na produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Michał Michalski, prezes firmy Polenergia.

Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewniając stabilną energię odnawialną na długie lata – komentuje Michał Kołodziejczyk, prezes spółki Equinor w Polsce.

Partnerzy rozwijają także projekt morskiej famy wiatrowej Bałtyk I o mocy do 1560 MW. Znajdzie się ona około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. Trzy elektrownie będą dysponowały mocą 3 GW łącznie.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2 – można budować obiekt na Bałtyku