Partnerzy portalu

Tauron – drony zastąpią piesze obchody linii energetycznych?

Opublikowano: 22-11-2018 Źródło: Tauron

Tauron, do sprawdzania działania sieci energetycznych, testuje drony. Służą do inspekcji oraz transmisji obrazu online. Sprawdzane są głównie płatowce i wielowirnikowce.


Tauron wykorzystuje drony. Fot. Tauron
Tauron wykorzystuje drony. Fot. Tauron

Płatowce wykorzystywane są do oblotów obiektów liniowych, jak długie odcinki sieci. Z kolei drony wielowirnikowe, ze względu na mały zasięg, wykonują obloty pojedynczych obiektów, jak np. słup, przęsło czy stacja.

Do tej pory wykonaliśmy obloty dla wszystkich linii wysokiego napięcia i realizujemy je już cyklicznie. Planujemy, że do końca tego roku również wszystkie linie średniego napięcia będą objęte tą technologią. W sumie przyniesie to około 70 tys. km zrealizowanych oblotów w 2018 r. – mówi, cytowany w komunikacie, Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Drony. Fot. Tauron Drony. Fot. Tauron

Dzięki dronom w krótkim czasie energetycy mogą otrzymać szczegółowe dane dotyczące sieci. Możliwość uzyskania obrazu online sieci energetycznej przyczynia się do szybszej lokalizacji uszkodzenia w sytuacjach awaryjnych, a w przyszłości może zastąpić całkowicie obchody piesze linii energetycznych – dodaje Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia.


Poza dronami oraz tradycyjnymi oględzinami linii energetycznych, Tauron korzysta także ze śmigłowców. Takie obloty realizowane są już od 2008 r. Dodajmy, że jeden ze współpracujących z Tauronem startupów pracuje nad wykrywaniem zwarć na stacjach transformatorowych niskiego napięcia.

Efektem prac ma być szybkie zidentyfikowanie miejsca, w którym nastąpiła przerwa w dostawach energii. Podobną i uzupełniającą rolę mają pełnić testowane obecnie drony monitorujące stan sieci w trudnych warunkach pogodowych i systemy automatycznej analizy danych. Oczekujemy, że projekty te będą miały istotny wpływ na realizacje celów w zakresie ograniczenia czasu i częstotliwości przerw w dostawach energii dla naszych klientów, czyli na poprawę wskaźników SAIDI i SAIFI – wyjaśnia Jarosław Broda.

Tauron Polska Energia S.A. to spółka holdingowa w grupie kapitałowej, zajmująca się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej w Polsce. W skład Grupy wchodzą m.in.: Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Wydobycie czy Tauron Ciepło.

Przeczytaj także: Drony – urządzenia przyszłości

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia