• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownia słoneczna w Dubaju ma osiągnąć moc 5 GW do 2030 r.

Opublikowano: 25-08-2022 Źródło: www.dewa.gov.ae, interestingengineering.com

Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park to jeden z filarów Dubai Clean Energy Strategy 2050 oraz Dubai Net Zero Carbon Emissions Strategy, które mają zapewnić zasilanie kraju w 100% z odnawialnych źródeł energii (OZE).


Elektrownia słoneczna w Dubaju ma osiągnąć moc 5 GW w 2030 r. Fot. DEWA Elektrownia słoneczna w Dubaju ma osiągnąć moc 5 GW w 2030 r. Fot. DEWA
  • Przy 5 GW mocy park słoneczny będzie największą na świecie instalacją w jednym miejscu
  • Aktualnie moc paneli PV w obiekcie wynosi 1627 MW, w budowie jest 1233 MW
  • Obiekt ma ograniczyć krajową emisję CO2 o 6,5 mln ton rocznie

Droga do neutralności klimatycznej

Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) planuje osiągnięcie 5 GW mocy w Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park do 2030 r. Jeżeli tak się stanie, będzie to prawdopodobnie największa na świecie instalacja postawiona w jednym miejscu. Zgodnie z dwiema krajowymi strategiami, Dubaj ma być niezależny od paliw kopalnych i w całości pokrywać zapotrzebowanie na energię z OZE.

Po aktualizacji budżetu przez DEWA 3,27 mld dol. przydzielono na ukończenie projektów niezależnych producentów energii w Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park oraz dwóch innych obiektów infrastrukturalnych w ciągu najbliższych pięciu lat.


Kolejna faza budowy

Trwa piąta faza budowy gigantycznej farmy fotowoltaicznej – zaawansowanie drugiego projektu tego etapu wynosi 93,3%, a trzeciego 26,3%. Powstaną instalacje o mocy 900 MW. W 2019 r. DEWA zakontraktowała energię eklektyczną z OZE z ceną poniżej 0,017 dol./kWh.

Obiekt znajduje się w Seih Al Dahal w Dubaju, ma doprowadzić w 2030 r. do ograniczenia emisji CO2 o 6,5 mln ton rocznie. Podczas budowy zastosowano szereg technologii fotowoltaicznych (PV) i skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). W tym miejscu znajduje się także siedziba jednego z największych ośrodków badawczo-rozwojowych w regionie.

Krok po kroku do dużych mocy

Pierwsza faza budowy słonecznego kompleksu zakończyła się w 2013 r. Oddano wtedy farmę fotowoltaiczną o mocy 13 MW. Drugą ukończono w 2017 r. – dodatkowe 200 MW. Trzecia była realizowana etapami w latach 2018–2020, łączna moc paneli fotowoltaicznych osiągnęła wtedy kolejne 800 MW. W toczącej się jeszcze czwartej powstają elektrownia termo-solarna (700 MW) i instalacje fotowoltaiczne (250 MW).

Fot. GreenPowerMonitor Fot. GreenPowerMonitor

Elektrownie termo-solarna konstruuje się z zestawów parabolicznych luster korytowych (rynnowych), które koncentrują światło słoneczne na rurkach lub na wieży wypełnionych czynnikiem grzewczym (np. sól fluorową, sole stopione, olej syntetyczny). Nagrzana do kilkuset stopni ciecz (nawet 700 st. C) poprzez wymienniki ciepła oddaje je do zbiorników z wodą, która przechodzi w sprężoną parę napędzającą turbinę wytwarzającą energię elektryczną.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) zastosowano oba rozwiązania. System kolektorów parabolicznych zapewni moc 600 MW, natomiast wieża o wysokości 260 m – 100 MW. Dzięki utrzymaniu ciepła przez czynnik grzewczy produkcja energii elektrycznej może się odbywać przez 15 godz. bez światła słonecznego.

Nowoczesne technologie fotowoltaiczne

Aktualnie kończy się czwarta i rozpoczęła piąta faza rozbudowy Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, podczas której wykorzystuje się najnowsze rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, jak dwustronne panele pochłaniające promieniowanie w jego górnej i dolnej części z jednoosiowym systemem śledzenia Słońca. Budowa jest prowadzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Aktualnie moc instalacji fotowoltaicznych parku słonecznego wynosi 1627 MW. W takcie budowy jest 1233 MW (PV i CSP). Łączna moc instalacji OZE w ZEA osiągnęła 4000 MW. Do końca 2022 r. udział zielonej energii ma osiągnąć 14% całej produkcji.

Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) to firma zarządzająca infrastrukturą publiczną, energetyczną i wodną. Została założona w 1992 r. przez szejka Maktouma bin Rashida Al Maktouma.

Przeczytaj także: PGE Energia Odnawialna – budowa pięciu farm fotowoltaicznych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia