Nasz kraj stoi przed wyzwaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii, a duże znaczenie będzie mieć morska energetyka wiatrowa. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada budowę na Morzu Bałtyckim farm wiatrowych o łącznej mocy od 9 do 11 GW.

Projekt, który przygotował resort infrastruktury, zakłada zmiany w przepisach dotyczących wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich. Korekta uwzględnia także przepisy w zakresie kabli lub rurociągów, które związane są z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.


Wśród kluczowych zmian Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazała m.in. to, że, jak napisano, w ogłoszeniu o wyniku postępowania rozstrzygającego znajdzie się informacja o ewentualnym wystąpieniu remisu i o sposobie rozstrzygnięcia tego remisu. Umożliwi to bardziej skuteczne i pewne wyłanianie podmiotów w postępowaniach rozstrzygających.

W przypadku przetargów, które związane są z inwestycjami wymagającymi pozwolenia na budowę, wprowadzona zostanie cyfryzacja składania wniosków i pism. Sprawniej ma być prowadzona procedura dotycząca określenia granicy pasa technicznego i ochronnego.

Znowelizowane przepisy zapewniają możliwość nakazania usunięcia nielegalnie wzniesionych i wykorzystywanych konstrukcji, kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich. Uregulowania dotyczące morskich badań naukowych zostaną dostosowane do postanowień Konwencji o prawie morza. 

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj także. Baltic Power: pierwszy projekt z wykonanymi badaniami geotechnicznymi