W gminie Choczewo rozpoczęła się budowa lądowej stacji elektroenergetycznej. Obiekt będzie odbierać prąd generowany przez morską farmę wiatrową Baltic Power. Uruchomienie siłowni zaplanowano na 2026 r.
Wizualizacja stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej. Źródło: Baltic Power
- Lądowa stacja elektroenergetyczna odbierze prąd z oddalonych o 30 km stacji morskich
- Lądowa linia kablowa o długości 7 km zostanie poprowadzona pod ziemią
- Trasa z morza na ląd zostanie wykonana bezwykopową metodą HDD
Przesył energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej
Stacja elektroenergetyczna na lądzie będzie węzłem dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych obsługujących morską farmę wiatrową Baltic Power. Odcinek lądowy o długości prawie 7 km niemal w całości zostanie poprowadzony pod ziemią. Na styku morza i lądu zostanie wykonany metodą bezwykopową HDD. Przebieg przewodów zaplanowano w taki sposób, by jak najmniej ingerował w środowisko – pod plażą i cennymi przyrodniczo obszarami na głębokości około 10 m.
Wizualizacja lądowej stacji elektroenergetycznej. Źródło: Baltic Power
Stację elektroenergetyczną wybuduje polska firma
Lądową stację elektroenergetyczną zaprojektowało i wybuduje konsorcjum firm GE i Enprom. Dostarczy ono też wszystkie potrzebne komponenty, w tym elementy elektroenergetyczne wysokiego napięcia. GE zaprojektował instalację elektryczną, natomiast projekt stacji wykonała polska spółka Enprom. Ona też odpowiada za budowę obiektu.
Morska farma wiatrowa o mocy 1140 MW
Morska farma wiatrowa Baltic Power to inwestycja Grupy Orlen i kanadyjskiej firmy Northland Power. Obiekt będzie się składać z 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW (łącznie 1140 MW) i wysokości ponad 200 m. Zajmie obszar o powierzchni około 130 km2 położony 23 km od brzegu na wysokości Choczewa oraz Łeby. Właśnie w Łebie powstanie port serwisowy.
Wszystko gotowe do budowy morskiej farmy wiatrowej
Spółka Baltic Power już w 2022 r. zabezpieczyła kontrakty na dostawy wszystkich kluczowych elementów do budowy morskiej farmy wiatrowej. Po uzyskaniu wszystkich decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę rozpoczęła w tym roku prace na lądzie. Pierwsze roboty instalacyjne na morzu zaplanowano na 2024 r. Na przełomie 2024 i 2025 r. zakończy się budowa terminalu instalacyjnego, jednego z najnowocześniejszych w Europie. Umożliwi on transport i montaż turbin wiatrowych o mocach 15 MW i większych. Szacuje się, że ilość wytwarzanej zielonej energii będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Przeczytaj także: Baltica 2 – przetarg na fundamenty i podstacje dla morskiej farmy wiatrowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.