ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Ogłoszono konkurs architektoniczny na Krakowskie Centrum Muzyki
Ogłoszono międzynarodowy i dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na najlepszą koncepcję budynku Krakowskiego Centrum Muzyki ogłosiły władze miasta. Obiekt ma być ikoną architektury i wizytówką muzycznego miasta. Ma być harmonijnie wkomponowany w otoczenie i mieć wybitne walory akustyczne.
To, po rezygnacji z inwestycji w Centrum Muzyki na Grzegórzkach (miała być prowadzona Małopolskim Urzędem Marszałkowskim), powrót do dawnej koncepcji budowy nowoczesnej sali koncertowej. Nowy obiekt dla artystów zostanie zbudowany przy ul. Piastowskiej 20. Będą tu miały siedzibę miejskie instytucji kultury, czyli m.in. Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Cracovii Danzy. Inwestorem zostanie gmina miejska.
Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Miastu zależy, by obiekt pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel – informują urzędnicy.
Po rozstrzygnięciu konkursu zaplanowano podpisanie umowy wykonanie projektu budowlanego ze zwycięzcą na początku 2021 r. Projekt byłby podstawą do ogłoszenia przetargu. Siedziba miejskich instytucji kultury miałaby zostać otwarta w 2023 r. Uznano, że powinna spełniać wyśrubowane standardy wymagane przez najlepsze orkiestry na świecie.
Budowla ma być przeznaczona nie tylko dla Capelli Cracoviensis czy Sinfonietty Cracovii, ale także dla innych twórców, artystów i organizacji pozarządowych. Prezentowane tu będą takie festiwale, jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum. Obok koncertów muzycznych w centrum wystawiano by opery, operetki i musicale. W planach jest też stworzenie przedszkola artystycznego.
Konkurs został ogłoszony w poniedziałek, 17 sierpnia. Z ramienia miasta będzie za niego odpowiadała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o., we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zobacz także: Balonem w kosmos? Szykuje się nowy sposób komunikacji
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.
