• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Krakowski klaster innowacji na Zabłociu. Zobacz pierwsze prace!

Opublikowano: 26.10.2020

Ruszyła budowa Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 w Krakowie. Już w przyszłym roku do nowego budynku wprowadzą się przedsiębiorcy i organizacje społeczne. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Zobacz, jak wyglądają pierwsze prace.

Aktualnie prowadzone są głównie roboty rozbiórkowe, nie wymagające pozwolenia na budowę. Trwa demontaż wiaty przy budynku A i blaszaka przy budynku B. Wewnątrz usuwane są instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i teletechniczne, a także sufity podwieszane oraz obicia z blachy falistej. Wykonawca likwiduje też elementy ścian murowanych oraz płyt kartonowo-gipsowych.

W ramach tego etapu inwestycji zostaną wykonane zabezpieczenie pożarowe konstrukcji oraz remont izolacji termicznej i przeciwwilgociowej fundamentów budynków A i B.

Złożono też wniosek o pozwolenie na budowę w pełnym zakresie przedsięwzięcia – decyzja ma zostać wydana do końca tego roku. Wtedy rozpoczną się prace zasadnicze.

Umowę na koncepcję, dokumentację projektową, uzyskanie decyzji administracyjnych i roboty budowlane podpisano w lutym 2020 r., a obiekt ma być gotowy w 2021 r. Prace wykonuje Mostostal Warszawa S.A. za ponad 39,25 mln zł.

Klaster będzie wspólną przestrzenią do nauki, pracy i wypoczynku. Znajdą tam swoje miejsce startupy i mikroprzedsiębiorstwa, grupy twórcze i nieformalne, organizacje społeczne oraz mieszkańcy. Słowem, wszyscy chętni do rozwijania własnej aktywności. Według planów znajdzie się tu także siedziba miejskich instytucji odpowiedzialnych za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi.

Obiekt powstanie na bazie dwóch budynków magazynowych w okolicy torów kolejowych przy ul. Zabłocie.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Zobacz także: Demontaż mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe