• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tak wygląda budowa ponad 900-metrowego obiektu inżynierskiego w ciągu nowej Zakopianki

Opublikowano: 20.03.2018

Jedną z kluczowych inwestycji realizowanych aktualnie w południowej części Polski jest budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Rabka Zdrój. Trasę podzielono na trzy odcinki, realizowane w ramach trzech odrębnych kontraktów: Lubień–Naprawa (7,6 km); Naprawa–Skomielna Biała (wraz z tunelem; 3 km); Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km).

W miejscowości Skomielna Biała, w ramach realizacji odcinka nr 3, powstaje dwunastoprzęsłowy wiadukt o rozpiętości teoretycznej 992 m; najdłuższy obiekt budowany w ramach tej inwestycji. Ustrój nośny wiaduktu został zaprojektowany jako dwunastoprzęsłowa belka ciągła o przekroju skrzynkowym; wspierany jest na dwóch rodzajach filarów. Przęsła o stałej wysokości przekroju oparto na filarach o przekrojach prostokątnych z zaokrąglonymi krótszymi bokami, natomiast przęsła o rozpiętościach teoretycznych 90 oraz 120 m i zmiennej wysokości z zakresu od 3,5 do 6,7 m zostały oparte na filarach w kształcie litery Y. Wysokość najwyższego filara bez ustroju nośnego wynosi 43 m. 

Generalnym wykonawcą zadania jest firma Salini Impregilo, współpracująca ze spółką Porr. Termin oddania tego fragmentu drogi do użytku wyznaczono na wrzesień 2018 r., jednak w związku z trudnościami, jakie zastano na placu budowy, wykonawca wystąpił z roszczeniami i żądaniem przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji o rok.

Przeczytaj także: Opóźnienie na budowie Zakopianki. Salini zmienia projekt