• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska: II etap budowy drogi wodnej

Opublikowano: 11.08.2022
polska , 11.08.2022

Zbliża się dzień otwarcia przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a równocześnie trwają prace w ramach kolejnego etapu inwestycji. Powstaje droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską obejmująca przebudowę toru wodnego na rzece Elbląg.

W ramach drugiego etapu prac zostanie przebudowany tor wodny na rzece Elbląg. Roboty są związane z obudową brzegów, które przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, a także budową przystani niskich ułatwiających dostęp do rzeki. W Nowakowie powstaje most obrotowy przez Elbląg, zmienia się układ drogowy.

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wchodzi w decydujący etap. Elementem bardzo ściśle związanym z drugim etapem jest droga powiatowa oraz most w Nowakowie, który budujemy jako nową przeprawę. Obecnie wykonywana jest konstrukcja stalowa w miejscu prefabrykacji. Na miejscu mamy wykonane konstrukcje żelbetowe wszystkich podpór. Trwają związane z nimi roboty wykończeniowe – mówi Andrzej Małkiewicz, zastępca pełnomocnika do spraw realizacji projektu z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Aktualnie trwają prace hydrotechniczne. To m.in. pogrążanie ścianek szczelnych i ich kotwienie, roboty mikropalowe oraz roboty żelbetowe, a przede wszystkim kafarowe. Pogrążono już 80% grodzic i ponad połową mikropali oraz kleszczy kotwiących tę konstrukcję. Te roboty wykonuje 10 zespołów (pięć zajmuje się grodzicami, a pięć mikropalami). Na budowie jest około 200 pracowników i ponad 20 jednostek pływających. Zaawansowanie realizacji kontraktu wynosi mniej więcej 50%.

Jeszcze w sierpniu zakończy się wykonywanie podpór mostu i rozpocznie montaż konstrukcji stalowej. Pogrążenie ostatnich grodzic zaplanowano na wrzesień lub październik. W tym drugim miesiącu ruszą roboty drogowe. Ich znaczna część ma być wykonana jeszcze w 2022 r.

Celem inwestycji jest ożywienie gospodarcze woj. warmińsko-mazurskiego, w szczególności portu w Elblągu. Droga wodna ma poprawić kondycję wszystkich portów Zalewu Wiślanego, a od drogi przez Cieśninę Piławską będzie krótsza o niemal 100 km. Do portu będą wpływały jednostki o długości do 100 m, szerokości do 20 m i o zanurzeniu do 4,5 m.

Prace za 574 mln zł wykonuje spółka Budimex. Ma na nie 24 miesiące. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej – zdjęcia z lotu ptaka