• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Krakowie koleje odnawiają zabytkowe wiadukty – zdjęcia

Opublikowano: 18.08.2021
polska , 18.08.2021

Modernizacja linii średnicowej w Krakowie (inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych) to także przebudowa wiaduktów kolejowych. Na zabytkowych przeprawach mają zostać zachowane i odtworzone historyczne detale.

Nie tylko z okien pociągu stolica Małopolski prezentuje się interesująco. Także z perspektywy ulicy linia średnicowa wygląda ciekawie. O sposób renowacji zabytkowego wiaduktu kolejowego nad ul. Lubicz spory i dyskusje trwały miesiącami. Ostatecznie zachowano charakter tego obiektu, jednocześnie modernizując tory tak, by sprostały współczesnym standardom. Zabytkowe przęsło odmalowano według pierwotnego wzoru. Odrestaurowano bariery z XIX w. wraz z detalami. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatorskim.

Przez wiadukt nad ul. Prądnicką wiedzie sześć torów. To ważne ogniwo międzynarodowej linii E30 na odcinku Kraków Główny–Kraków Główny Towarowy. Betonowa konstrukcja jest już nowoczesna, ale jako okładziny ścian wykorzystano odnowione kamienne bloki starego obiektu. Mosiężne barierki są oryginalne i odrestaurowane, a brakujące ozdobne przęsła ogrodzenia odlano według historycznego wzoru. We wrześniu zakończą się tu prace.

Także na wzór oryginalnych elementów odtworzono okładziny murów oporowych i barierki zabezpieczające przeprawę przy ul. Kamiennej. O historii wiaduktów przy ul. Gromadzkiej i Morawiańskiego, w rejonie stacji Kraków Płaszów, przypominają elementy zabytkowych przęseł, wyeksponowane w nowym otoczeniu.

Przy pochodzącym z XIX w. wiadukcie nad ul. Miodową wzniesiono estakady, by pomieścić nowe tory. Sam liczący ponad 165 lat obiekt z piaskowca pozostał w niezmienionej formie. W nasypie obok przeprawy zbudowano przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów.

Zobacz także: Obwodnica Krakowa – budowa najdłuższego mostu