• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S3: między Kamienną Górą a granicą z Czechami estakady już na podporach

Opublikowano: 03.03.2022
polska , 03.03.2022

Na odcinku drogi ekspresowej S3 miedzy Kamienną Górą a granicą państwa w Lubawce zakończono nasuwanie segmentów wszystkich pięciu estakad. Długości poszczególnych wynoszą od 435 do prawie 600 m. Prace trwały od maja 2021 r. Wraz z mostami i wiaduktami to 4,5 km, czyli niemal 29% całej budowanej trasy. Zapraszamy na zdjęcia z placu budowy!

Nasuwanie podłużne to budowa estakad czy mostów segmentami wyprodukowanymi w zakładzie prefabrykacji. Jednorazowo betonuje się liczące około 25–30 m elementy o konstrukcji skrzynkowej. Gdy beton jest już związany, zostają sprężone, a po usunięciu deskowania są przesuwane za pomocą układu pras hydraulicznych na łożyskach ślizgowych od przyczółka na kolejne podpory.

Do pierwszego segmentu jest jest awanbek – stalowy dziób prowadzący. Przedłuża on nasuwaną konstrukcję, najeżdża na łożyska umieszczone na głowicach filarów i opiera elementy na kolejnych filarach. Gotowe segmenty betonuje się do poprzedniego elementu. Po wykonaniu tych robót, gdy estakada znajduje się w ostatecznym położeniu, spręża się dalsze kable potrzebne do przejęcia pełnego obciążenia użytkowego.

Takie rozwiązanie ułatwia prace – nie są potrzebne wielkie rusztowania, roboty prowadzi się na mniejszej przestrzeni. Na poszczególnych segmentach można pracować niezależnie od pogody. Nasuwanie podłużne pozwala budować przeprawy nad drogami i liniami kolejowymi bez zatrzymywania ruchu. Średnie tempo przesuwania poszczególnych segmentów wynosiło około 6 m/godz.

Droga ekspresowa S3 Kamienna Góra–granica państwa w Lubawce będzie miała długość 15,3 km. W jej ciągu i nad nią powstanie 17 obiektów inżynieryjnych. Dodatkowo małe zwierzęta i płazy dostaną 13 przepustów. Powstaną trzy węzły drogowe.

Zobacz także: S7-zakopianka: budowa tunelu na ostatniej prostej