Partnerzy portalu

Koleje testują zarządzanie oświetleniem. Zdjęcia!

Opublikowano: 25.05.2022
polska , 25.05.2022

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) testują w Gdyni i Cieplewie system zarządzania oświetlaniem obiektów kolejowych. Ma on zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. To projekt realizowany w ramach przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej z Narodowy Centrum Badań i Rozwoju.

Na stacji Gdynia Orłowo i przystanku Cieplewo (linia Warszawa–Gdańsk) trwają testy innowacyjnego systemu zarządzania oświetleniem. Oprawy i urządzenia sterujące umieszczono na peronach, schodach i w przejściu podziemnym. Czujniki znajdują się na słupach oświetleniowych oraz pod wiatą (w Gdyni) i zadaszeniem schodów (w Cieplewie). Rozwiązanie ma integrować wszystkie te trzy elementy.

Jego zastosowanie ma zwiększyć efektywność energetyczną poprzez redukcję natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia. System korzysta z informacji o kursowaniu pociągów i uwzględnia ewentualne zmiany w przejazdach. Rozpoznaje też podróżnych na peronach i pozyskuje dane diagnostyczne urządzeń, co pozwoli na szybszą reakcję w razie awarii.

Badania dotyczą sterowania przewodowego i bezprzewodowego poprzez magistralę DALI (standard cyfrowego systemu sterowania oświetleniem), który pozwala na zarządzanie pojedynczymi oprawami i ich grupami. Rozwiązanie obejmie montowane na sieci kolejowej oświetlenie LED.

Testy zakończą się w IV kwartale 2022 r., a następnie zapadnie decyzja dotycząca wdrożenia. Zadanie realizuje konsorcjum firm pod kierownictwem Instytutu Kolejnictwa.

Zobacz także: Wiemy, kiedy zostanie otwarta Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Zdjęcia!