• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dziesiątki kilometrów pali i kolumn – geotechnika bez ryzyka na budowie w Policach

Opublikowano: 30-06-2020 Źródło: Keller Polska, inzynieria.com

W Policach trwa realizacja jednej z największych inwestycji w polskim przemyśle, polegająca na budowie zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police. Po oddaniu zakładu do użytku Polska ma znaleźć się w gronie czołowych producentów polipropylenu w Europie. Wyroby i półwyroby z tego materiału stosuje się m.in. w przemyśle chemicznym (przewody do transportu cieczy agresywnych), elektrotechnicznym (powłoki, obudowy), samochodowym (zderzaki, części karoserii), spożywczym (puszki, butelki), a także w budownictwie (izolacje, rury). W skład kompleksu wejdą wielkie obiekty, których bezpieczne posadowienie w różnych warunkach gruntowych wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań geotechnicznych.


Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

Prace prowadzone są w dwóch strefach. Pierwsza obejmuje obszar bezpośrednio na terenie Zakładów Chemicznych Grupy Azoty w Policach – to tam zaplanowano główną instalację do produkcji polimerów. Druga strefa to część portowa, gdzie powstanie nabrzeże oraz zbiorniki na półprodukty (dwa o objętości po 40 tys. m3, jeden – 12 tys. m3). Dodatkowo zbudowana będzie estakada łącząca projektowane obiekty w obu w/w strefach.

Warunki gruntowe na terenie inwestycji są zróżnicowane: od dobrych poprzez złożone i trudne. Przy realizacji tego typu instalacji fundamentowanie zawsze odgrywa kluczową rolę. Nie tylko jest gwarantem bezpieczeństwa pracy i użytkowania projektowanych obiektów, ale jest też punktem startowym całego przedsięwzięcia. Pewność wykonania, jakość i czas realizacji stają się kluczowe, stąd też generalny wykonawca, Hyundai Engineering, poszukiwał pewnych i sprawdzonych rozwiązań oraz solidnego partnera w geotechnice. Realizację prac geotechnicznych powierzył firmie Keller Polska.

Zróżnicowane warunki gruntowe

W ramach realizacji inwestycji konieczne jest posadowienie wielu obiektów o zróżnicowanym charakterze pracy i wymaganiach odnośnie do nośności/osiadań. Stąd też projekt geotechniczny posadowienia wymagał elastycznego podejścia oraz bardzo szerokiej wiedzy i doświadczenia. Dzięki współpracy firmy Keller z projektantami Hyundai powstały najwyższej jakości rozwiązania „skrojone na miarę”.

Łącznie w ramach podjętych prac w Policach zastosowanych zostanie w sumie około 20 km kolumn hybrydowych, ponad 12 km pali żelbetowych CFA, 55 km kolumn DSM oraz mikropali o łącznej długości prawie 2 km. Kolumny hybrydowe wykorzystane będą na potrzeby posadowienia głównych zbiorników, pale wiercone CFA pod elementy instalacji w części portowej oraz pod jeden z obiektów na terenie zakładu, a kolumny DSM posłużą do wzmocnienia podłoża pod główną instalację. Z kolei mikropale użyte zostaną na potrzeby budowy estakady łączącej obie strefy.

Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

Łączna objętość betonu użytego do wykonania prac wypełniłaby cztery baseny olimpijskie, a całkowita masa stali jest większa niż ciężar dwóch Aribus`ów a380. Zaplanowano bardzo szczegółowy plan badań kolumn i pali, w ramach którego przeprowadzono próbne obciążenia grup kolumn, badania ciągłości pali, próbne obciążenia pojedynczych kolumn i pali na ściskanie, próbne obciążenia pali na siły poziome i wyciągające. Za tę część prac odpowiedzialna była firma GEO-Instruments Polska – mówi Lech Danieluk, kierownik szczecińskiego biura firmy Keller.

Choć na terenie zakładu w Policach warunki gruntowe są stosunkowo dobre, to pewne obiekty charakteryzują się bardzo dużymi obciążeniami i jednocześnie niewielką tolerancją co do maksymalnych osiadań. Są to wartości rzędu 1–2 cm, które przy bezpośrednim posadowieniu wiązałyby się z bardzo dużymi fundamentami, znacznie większymi niż są teraz. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu kolumn DSM, uzyskujemy jednorodne warunki posadowienia, co również jest niezwykle ważne przy budowie instalacji wartej setki milionów USD. Można więc powiedzieć, że w tym zakresie geotechnika pozwala na bezpieczne i optymalne posadowienie projektowanych obiektów – tłumaczy.

Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

W części portowej podłoże jest typowe dla rejonów rzecznych (prace toczą się w odległości około 100 m od Odry). O ile na terenie zakładu geotechnika pozwala na racjonalne wykorzystanie fundamentowania, poprawę bezpieczeństwa, to tutaj bez głębokiego wzmocnienia bądź „ciężkiego” palowania nie można byłoby w ogóle zrealizować tej inwestycji. Bez niego budowa byłaby po prostu niemożliwa – dodaje Lech Danieluk.

Zaplecze geotechników z Keller Polska przypomina fabrykę

Umowa na realizację robót geotechnicznych podpisana została w styczniu br., a już po upływie około trzech tygodni rozpoczęły się prace. Obecnie na terenie budowy wykorzystywane są w sumie cztery palownice do pali CFA i kolumn DSM. Tuż obok prowadzone są prace fundamentowe, wylewany jest chudy beton, wykonywana jest konstrukcja fundamentów. Intensyfikacja robót ziemnych, fundamentowych cały czas wzrasta – relacjonuje.

Działania geotechniczne prowadzone są 24 godz. na dobę, zaangażowanych jest w nie łącznie około 50 osób. Skład naszej załogi tworzą ludzie z całej Polski: Bełchatowa, Lubelszczyzny, Śląska, Bieszczad czy Tatr. Mamy zasadę sprawdzoną przez wiele lat, która mówi, że ekipa spisuje się najlepiej wtedy, gdy pracuje zawsze na tej samej maszynie. Tak więc u nas w większości przypadków ekipy są przypisane do sprzętu, utworzyliśmy zwarte brygady – opowiada Lech Danieluk. Pod względem kadrowym nie jest to jednak typowe zadanie: z uwagi na fakt, że w tym przypadku plan zarządzania jakością jest o wiele bardziej rozbudowany niż to zwykle bywa, do Polic oddelegowano dwie osoby, które zajmują się tylko i wyłącznie jakością oraz opracowywaniem dokumentacji. Pieczę nad bezpieczeństwem sprawuje wykwalifikowany pracownik od spraw BHP, który również ma bardzo dużo pracy ze względu na rozmiar przedsięwzięcia.

Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

Zaplecze robocze Kellera przypomina fabrykę. W przypadku robót związanych z palami sprawa jest prosta: potrzebne są tylko kontenery na narzędzia oraz zaplecze socjalno-biurowe. Inaczej jest w przypadku kolumn DSM, ponieważ zaczyn cementowy wytwarza się bezpośrednio na budowie. Stąd też do ich wykonywania niezbędne jest specjalistyczne zaplecze technologiczne, tj. silosy, stacja produkcji zaczynu. To stąd transportuje się zaczyn do palownicy, która z kolei wprowadza go w grunt – wyjaśnia kierownik.

W sumie realizacja tego zadania pochłonie kilkanaście tysięcy ton cementu oraz ponad 10 tys. m3 betonu palowego. Tylko na potrzeby instalacji samych kolumn DSM każdego dnia na teren budowy dostarczanych jest kilkadziesiąt ton cementu. Specyfika takich prac polega na tym, że materiał można zmagazynować maksymalnie na jeden dzień, a czasem nawet tylko na jedną zmianę roboczą. Transport i logistyka na budowie mają kluczowe znaczenie dla dotrzymania założeń produkcyjnych i wymagań harmonogramu.

Obecnie prace przebiegają bez przeszkód, prowadzone są z zachowaniem wszelkich standardów dot. higieny i bezpieczeństwa pracowników oraz kontrahentów. Stan zaawansowania robót geotechnicznych wynosi około 50–60 % i do końca czerwca powinny się zakończyć roboty zasadnicze. Powstający kompleks Polimery Police, o wartości około 1,5 mld EUR, ma być oddany do użytku w 2022 r.

Przeczytaj także: Przesłony przeciwfiltracyjne - rozwiązania tymczasowe i docelowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia