Dobiega końca jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat — modernizacja stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. W ramach tego ambitnego przedsięwzięcia, realizowanego na zlecenie generalnego wykonawcy, firmy Budimex, spółka Soletanche Polska była odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie fundamentów oraz podziemnej obudowy nowego obiektu stacji.

Zakres zadania Soletanche Polska obejmował zarówno perony i halę dworcową, jak i przejście podziemne oraz tunel tramwajowy zlokalizowany na poziomie -2. Realizacja tych prac wymagała zastosowania zaawansowanych technologii geotechnicznych. Spółka wykonała ściany szczelinowe o grubości od 60 do 100 cm i głębokości dochodzącej do 27 metrów, a także 128 baret fundamentowych o imponujących parametrach — grubości od 120 do 150 cm. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia przed infiltracją wód gruntowych, zastosowano przesłony przeciwfiltracyjne w technologii jet-grouting. Fundamenty pod filary kładki pieszo-rowerowej, która połączy dzielnice Wolę i Ochotę, wykonano w technologii pali CFA. Wzmocnienie konstrukcji w warunkach zurbanizowanego terenu zapewniły natomiast kotwy gruntowe.
Fot. Soletanche Polska
Realizacja zadania wiązała się z szeregiem wyzwań inżynieryjnych. Prowadzenie prac budowlanych w gęsto zabudowanym terenie, w trudnych warunkach gruntowo-wodnych oraz przy konieczności utrzymania ciągłości ruchu kolejowego i komunikacyjnego, wymagało precyzji, doświadczenia i innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
O kulisach realizacji tego projektu, o napotkanych trudnościach oraz sposobach ich przezwyciężania, opowiadają Wiktoria Rzońca, asystentka projektanta, oraz Mateusz Lech, inżynier budowy. Zobacz film:

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.