Partnerzy portalu

Rekord na budowie drogi ekspresowej S19

Opublikowano: 19-07-2024 Źródło: GDDKiA

Odcinek Babica–Jawornik drogi ekspresowej S19 powstaje od września 2023 r. Pagórkowaty charakter tego terenu sprawił, że konieczne jest wykonanie 17 obiektów inżynieryjnych. Wśród nich znajduje się estakada ES-26 o długości 1082 m i szerokości 29 m, budowana między miejscowościami Żarnowa i Godowa. To najwyższa estakada w Polsce, spośród budowanych obecnie. Parametrem, który najbardziej ją wyróżnia, jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. GDDKiA poinformowała, że w ramach prac związanych z posadowieniem podpór tej przeprawy padł rekord Polski.


Budowa drogi ekspresowej S19. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S19. Fot. GDDKiA
  • Uroczystość wbicia pierwszej łopaty miała miejsce 7 września 2023 r.
  • Założono wykonanie pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m
  • Odcinek drogi ekspresowej S19 gotowy ma być we wrześniu 2026 r.

Na budowie estakady ES-26 przeprowadzono już próbne obciążenie pali, które zdecydowano się wykorzystać do posadowienia pośredniego podpór. Badania nośności wykonano metodą belki odwróconej. W komunikacie GDDKiA tłumaczy, że polega ona na tym, iż pal poddaje się obciążeniu, którego wartość zwiększana jest do osiągnięcia nośności obliczeniowej. Następnie siłę nacisku zmniejsza się stopniowo do zera, po czym ponownie podnosi. Przemieszczenia rejestrowane są podczas każdego cyklu zmiany obciążenia.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Na czym polega rekord Polski?

Na jednym z pali estakady ES-26 wykonano próbne obciążenie dla maksymalnej siły, jak czytamy, wynoszącej 150% siły o wartości 29 600 kN, czyli około 2960 ton. To, jak obrazuje GDDKiA, odpowiada naciskowi około 500 słoni. Do wywołania takiego nacisku na pal użyto siłowników i pomp hydraulicznych. Konieczne było także zaprojektowanie specjalnej stalowej konstrukcji (użyto m.in. dwóch stalowych belek o wysokości 2 m). Pomiarów dokonywano, wykorzystując mierniki indukcyjne o dokładności 0,01 mm. GDDKiA poinformowała, że były to największe jak do tej pory w Polsce zaplanowane siły dla tego typu obciążeń pali. Kluczowe oczywiście jest, że badania dały pozytywny wynik.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Warto podkreślić, że równie duże obciążenia, przy czym na mniejszą siłę, zaplanowano na dwóch podporach sąsiednich: 278 ton oraz 281 ton. Aby w odpowiedni sposób posadowić ośmioprzęsłową estakadę ES-26, w najbardziej niekorzystnych warunkach gruntowych założono wykonanie pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Policzono, że w ramach budowy obiektu wykorzystanych zostanie 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali (konstrukcyjnej i sprężającej).

Budowa drogi ekspresowej S19 z rekordową estakadą

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Uroczystość wbicia pierwszej łopaty miała miejsce 7 września 2023 r. Najniższej położonym punktem jest brzeg Wisłoka (207 m n.p.m), a najwyższy znajduje się 446 m n.p.m. Odcinek gotowy ma być we wrześniu 2026 r. Zaawansowanie rzeczowe robót wynosi 17%, a finansowe 21,5% (wartość umowy to 1,2 mld zł).

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19 z tunelem. TBM Karpatka rozpoczęła drążenie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!