Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19 z tunelem. TBM Karpatka rozpoczęła drążenie

Opublikowano: 12-07-2024 Źródło: GDDKiA

Na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe–Babica maszyna TBM Karpatka rozpoczęła drążenie pierwszego tunelu drogowego na Podkarpaciu. Pod wzgórzem Grochowiczna powstanie licząca ponad 2 km podziemna droga.


Maszyna TBM przy portalu południowym. Fot. GDDKiA Maszyna TBM przy portalu południowym. Fot. GDDKiA
  • Tunel będzie dwunawowy z 15 przejściami poprzecznymi i przejazdem awaryjnym
  • Na obudowę obiektu złoży się ponad 2230 prefabrykowanych pierścieni
  • Tarcza skrawająca waży 440 ton i ma 471 narzędzi służących do wiercenia

Droga ekspresowa S19. Tunel i maszyna TBM

Tunel o długości 2255 m będzie miał dwie nawy połączone 15 przejściami poprzecznymi i dodatkowym przejazdem awaryjnym. W każdej nitce będą dwa pasu ruchu i pas awaryjny. Technologię, know-how i maszynę TBM dostarczyła firma Acciona, Mostostalu Warszawa.

Elementy obudowy tunelu, tzw. tubingi, produkowane są w prefabrykacji bezpośrednio na placu budowy w Lutoryżu. Zakład ma linię produkcyjną, cztery suwnice (największa o udźwigu 60 ton) i węzeł betoniarski. 10 połączonych tubingów tworzy pierścień. Będzie ich ponad 2230.


TBM Karpatka ma 114 m długości, jej średnica to 15,16 m, a masa to 4400 ton. Ma napęd hydrauliczno-elektryczny i 12 silników, każdy o mocy 1 megawata. Tarcza skrawająca waży 440 ton i ma 471 narzędzi służących do wiercenia. Wykonuje dwa obroty na minutę.

Wydrąży tunel w ciągu drogi ekspresowej S19 na głębokości 100 m poniżej szczytu wzgórza Grochowiczna. Zajmie jej to dziewięć miesięcy. Potem zostanie odwrócona w ciągu trzech miesięcy i rozpocznie budowę drugiej nawy.

Tarcza maszyny TBM. Fot. GDDKiA Tarcza maszyny TBM. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Metan na placu budowy

W lipcu 2023 r. podczas próbnych pompowań stwierdzono ulatnianie się metanu. Gaz pojawił się w dwóch z 44 otworów studziennych. Prace tunelowe wstrzymano, ale wciąż prowadzono je na pozostałej części odcinka drogi ekspresowej S19 liczącego 10 km.

Nad rozwiązaniem pracowali specjaliści wykonawcy i inwestora, zespół ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach i Okręgowy Urząd Górniczy w Krośnie.

Maszynę TBM przygotowano do pracy w warunkach metanowych. Zamontowano system czujników wykrywających obecność metanu na etapie drążenia tunelu i zmodyfikowany systemu wentylacji o zwiększonej wydajności. Umożliwia on przewietrzanie tunelu i nie dopuszcza do gromadzenia się metanu wewnątrz wyrobiska. Wymieniono część podzespołów TBM. W atmosferze potencjalnie wybuchowej urządzenia i maszyny muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia, przede wszystkim iskrobezpieczne.

Droga ekspresowa S19. Wznowienie drążenia

Drążenie tunelu podlega przepisom prawa geologicznego i górniczego. Dlatego wykonawca opracował projekt działań w warunkach zagrożenia metanowego. Uzyskał on pozytywną opinię Komisji ds. zagrożeń w zakładach górniczych przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. Potem powstała niezbędna dokumentacja, którą w kwietni 2024 r. zatwierdził Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie.

Po uzyskaniu decyzji administracyjnych i doposażeniu TBM rozpoczęło się drążenie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zadanie o wartości 2,2 mld zł realizuje konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

Droga ekspresowa S19. Co powstanie na odcinku Rzeszów–Babica

Poza tunelem powstanie węzeł Babica na skrzyżowaniu DK19 z DW988. Zaplanowano sześć estakad, dwa wiadukty nad drogą ekspresową S19, wiadukt w jej ciągu nad linią kolejową, trzy przejścia dla zwierząt i przejazd pod S19. Będą też centrum zarządzania tunelem, para miejsc obsługi podróżnych (MOP Lutoryż), i dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zaawansowanie robót drogowych wynosi 57%, a mostowych 76%. Najwyższy na estakadach w Racławówce, Mogielnicy i Lutoryżu, gdzie wykonano ustroje nośne. Montowane jest ich wyposażenie. Realizowane są roboty ziemne (wykopy i nasypy), układane warstwy konstrukcyjne na trasie głównej i dodatkowych jezdniach. Portal południowy jest gotowy, północny w 80%. Produkowane są kolejne elementy obudowy tunelu.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy. Mniejsza TBM wydrążyła kolejny tunel

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia