Partnerzy portalu

Przekop mierzei: budowa drogi wodnej nabrała rozpędu

Opublikowano: 13-05-2020 Źródło: Keller, Urząd Morski Gdynia

Trwa budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Obecnie odbywa się realizacja pierwszej części projektu, która obejmuje m.in. przekop Mierzei Wiślanej (1,3 km długości oraz 5 m głębokości), budowę kanału żeglugowego ze śluzą od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także dwóch ruchomych mostów do przejazdu nad kanałem przed i za śluzą. Powstać mają też port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.


Fot. materiały prasowe NDI/Besix Fot. materiały prasowe NDI/Besix
  • Obecne prace obejmują m.in. pogrążanie ścianek szczelnych
  • Wkrótce poznamy oferty w przetargu na część drugą
  • Efektem całej inwestycji ma być rozwój portu w Elblągu

W ponad 50% pogrążono ściankę szczelną nabrzeża południowego, a zakończono już tego typu roboty na nasadzie falochronu zachodniego. Trwają prace przy tzw. zalądowieniu portu przeładunkowego, w którym odbierane będą dostawy kamienia hydrotechnicznego na budowę falochronów. Staramy się zminimalizować konieczność transportu drogami lądowymi, stąd budowa tego nabrzeża, jako pierwszego elementu pozwalającego na transportowanie kamienia, materiałów masowych, które w dużej ilości będą musiały być dowożone na plac budowy. To jest nasza troska i staranie o to, żeby rzeczywiście działania związane z transportem były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes NDI.


Gotowa jest już grobla oraz ścianki dla tymczasowego nabrzeża od strony Zalewu Wiślanego, które będzie wykorzystane jako miejsce przeładunku materiałów potrzebnych do budowy sztucznej wyspy (jej okolica jest obecnie oczyszczana z materiałów ferromagnetycznych). Roboty ziemne odbywają się w rejonie kanału żeglugowego: aktualnie urobek jest gromadzony na terenie przekopu, a w przyszłości będzie wykorzystany do wykonania obwiedni sztucznej wyspy oraz zalądowienia obszaru nabrzeża południowego. Ponadto zabezpieczane są skarpy ziemne po wschodniej i zachodniej części przekopu.

Fot. materiały prasowe NDI/Besix Fot. materiały prasowe NDI/Besix

Finału dobiegły roboty nasypowe pod obiektami mostowymi, a tego typu zabiegi toczą się przy planowanych drogach. Do posadowienia mostów wykorzystane zostaną pale prefabrykowane: ich montaż już zakończono, a wystartowano z pracami żelbetowymi pod fundamentami. Uporano się już także z przewiertami, jakie konieczne były dla budowy podziemnych sieci energetycznych i teletechnicznych. W najbliższym czasie rozpocząć ma się pogrążanie ścianek szczelnych falochronu zachodniego i na obszarze śluzy.

Wszystko ma być gotowe za około 2,5 roku. Za obecne roboty odpowiada konsorcjum NDI/Besix. Koszt ich wykonania to ponad 992,2 mln zł.

Fot. materiały prasowe NDI/Besix Fot. materiały prasowe NDI/Besix

Dopiero w ramach obecnie trwającego przetargu poznamy wykonawcę m.in. obudowy brzegów oraz robót czerpalnych na rzece Elbląg, a także mostu obrotowego w Nowakowie o długości 104 m. Firmy chętne na realizację tej części inwestycji mamy poznać 22 czerwca br. Z kolei dopiero planowane, trzecie postępowanie będzie dotyczyć robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Całkowita długość nowej drogi wodnej (5 m głębokości), łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, wyniesie prawie 22,9 km (w tym 10,1 km przejścia przez Zalew Wiślany; 10,3 km przez rzekę Elbląg; resztę stanowić ma odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego). Efektem tej inwestycji ma być przede wszystkim możliwość wpływania do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Prace pod sanitarnym rygorem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia