• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź: wyjątkowe wyzwanie na budowie tunelu średnicowego

Opublikowano: 29.05.2020
Łódź , 29.05.2020

W Łodzi, przy ulicach Stolarskiej i Odolanowskiej, trwa budowa komory dla maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które będą drążyć kolejowy tunel średnicowy. Wykonano już ściany szybu, przez który będzie opuszczana maszyna z tarczą o średnicy 13 m (ma drążyć obiekt o długości 3 km na trasie Łódź Polesie–Łódź Śródmieście do stacji Łódź Fabryczna). Rozpoczęto już także realizację niestandardowej wielkości ciągu ścian szczelinowych, które połączą ze sobą dwa szyby (drugi przeznaczony jest dla mniejszej maszyny z tarczą o średnicy 8,7 m; wydrąży tzw. tunele rozjazdowe).

Ściana szczelinowa o długości 310 m i grubości 1,5 m powstanie na głębokości od 10 do 35 m. Do jej wykonania potrzeba będzie 11,1 tys. m³ betonu. Gabaryty ściany wynikają z warunków hydrogeologicznych tj. parcia gruntu, wody oraz tzw. obciążeń użytkowych na poziomie terenu. Dzięki zwiększonej grubości ścian w fazie realizacyjnej nie będzie potrzebne jej dodatkowe rozparcie, co w znacznym stopniu ułatwi, a tym samym przyśpieszy wykonanie wykopu oraz prowadzenie robót ziemnych i żelbetowych – mówi Urszula Tomczak, główny projektant Soletanche Polska. Będą to najgrubsze sekcje, jakie w naszym kraju wykona ta firma. Wykorzysta chwytaka o wymiarach: 1,5 m grubości, 2,8 m szerokości, 11,2 m wysokości, 29 ton wagi.

Rozpoczęcie drążenia tunelu średnicowego zaplanowano jeszcze na ten rok. Wartość inwestycji to 1,4 mld zł netto (1,2 mld zł netto wsparcia z UE).

Ściany szczelinowe to żelbetowe konstrukcje wykonywane w gruncie i wykorzystywane jako pionowe obudowy głębokich wykopów.

Zobacz także: Budowa paryskiego metra w rygorze sanitarnym