• Inwestor i wykonawca mają postawione dodatkowe warunki
  • Przekop zostanie wykonany na długości 1,3 km
  • Efektem całej inwestycji powinien być rozwój portu w Elblągu

To, co najważniejsze, to fakt, że GDOŚ zezwoliła na budowę, choć nieco zmieniła decyzję wydaną w grudniu 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, stawiając przed inwestorem i wykonawcą prac pewne warunki. Jak czytamy w komunikacie GDOŚ, pozytywna decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie została utrzymana w mocy z jednoczesną modyfikacją brzmienia szeregu warunków realizacji inwestycji. 

Napisano też, że inwestor jest zobowiązany do podjęcia szeregu działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie potencjalnego negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. 

W komunikacie podkreślono, że warunki zawarte w ostatecznej decyzji dotyczą zminimalizowania wpływu przedsięwzięcia m.in. na przyrodę – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych w granicach oddziaływania przedsięwzięcia, w tym obszarów Natura 2000 Zalew Wiślany PLB280010 oraz Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana PLH280007, a także rezerwatu przyrody Zatoka Elbląska.


Poinformowano, że w wyniku szczegółowych i dogłębnych analiz nie stwierdzono możliwości znaczącego negatywnego wpływu inwestycji na obszary Natura 2000 Zalew Wiślany oraz Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana. Do tego w przypadku roślin, zwierząt i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000, mimo niewątpliwego oddziaływania na środowisko omawianego przedsięwzięcia, przy zastosowaniu nałożonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach działań minimalizujących, nie dojdzie do istotnego negatywnego oddziaływania zamierzenia na środowisko. 

Przypomnijmy, że uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wymagane jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Przekop Mierzei Wiślanej

Obecnie odbywa się realizacja pierwszej części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (plac budowy wykonawcy przekazano w październiku 2019 r.). To kilkuetapowy projekt, a pierwsza część obejmuje przekop Mierzei Wiślanej (1,3 km długości oraz 5 m głębokości), ale także budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Powstaną też dwa ruchome mosty do przejazdu nad powstającym kanałem przed i za śluzą. Wszystko ma być gotowe za około dwa lata. Koszt wykonania robót to ponad 992,2 mln zł.

W ramach kolejnych dwóch przetargów poznamy wykonawców m.in. obudowy brzegów oraz robót czerpalnych na rzece Elbląg, mostu obrotowego w Nowakowie o długości 104 m (będzie to drugi etap), a także robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Całkowita długość nowej drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska wyniesie niemal 22,9 km, z czego 10,1 km stanowić będzie przejście przez Zalew Wiślany; 10,3 km przez rzekę Elbląg; a reszta to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. W efekcie całej tej inwestycji do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Po zakończeniu robót będą tam docierać krótszą o 94 km niż dotychczasowa, przez Cieśninę Pilawską, drogą.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ