• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: budowa prawie zakończona [zdjęcia]

Opublikowano: 26-07-2022 Źródło: Urząd Morski w Gdyni, inzynieria.com

Już za niespełna dwa miesiące, 17 września, odbędzie się otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zaawansowanie robót wynosi 98%.


Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
  • Przekop Mierzei Wiślanej to kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską
  • Jest głównym elementem budowy długiej na 22 km drogi wodnej
  • Kanał zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk

Obecnie inwestycja znajduje się na etapie odbiorów technicznych, przed odbiorem końcowym. Część obiektów uzyskała już pozwolenie na użytkowanie. To oba mosty ruchome, śluza, budynek kapitanatu oraz fragment toru wodnego w kierunku Zalewu Wiślanego o długości około 2 km.

W ramach części lądowej w większości do wykonania zostały już tylko prace wykończeniowe. Obecnie w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej trwa m.in. uruchamianie nadrzędnego systemu sterowania NSS. Montowane są też kamery systemu telewizji dozorowej, głośniki ostrzegania, oświetlenie drogowe czy tablice zmiennej treści.

Zakończono już podwodne roboty na budowach obu falochronów. W przypadku zachodniego wykonawca musi zająć się jeszcze odwodnieniem liniowym, kanalizacją deszczową czy robotami żelbetowymi i ułożeniem prefabrykowanych elementów typu x-block na głowicy. Na falochronie wschodnim również pozostały do wykonania jedynie prace nadwodne.

Kończą się także roboty w rejonie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym, gdzie obecnie trwa profilowanie kamienia hydrotechnicznego.

Przekop Mierzei Wiślanej – zdjęcia z lotu ptaka

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX Fot. materiały prasowe NDI/BESIX


Co to jest Mierzeja Wiślana?

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał o długości niespełna 100 km i zmiennej szerokości 1-2 km. Oddziela wody Zalewu Wiślanego od Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego. Jej terytorium podzielone jest między Polskę i Rosję (Obwód Kaliningradzki).

Przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej to kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Został wykonany w miejscowości Nowy Świat, ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Elementami nowego kanału są śluza i konstrukcja zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Śluza ma 200 m długości, 25 m szerokości i 6,5 m głębokości.

Przejazd nad przekopem mierzei umożliwiają dwa ruchome stalowe mosty o pionowej osi obrotu. W ramach tej inwestycji zbudowano też port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.

Przekop Mierzei Wiślanej to główny element I etapu budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. W ramach drugiego prowadzone są roboty na rzece Elbląg (powstanie też most obrotowy w miejscowości Nowakowo). Trzeci etap polega na pracach pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.


Dzięki temu wszystkiemu statki płynące do portu w Elblągu będą pokonywać trasę o 94 km krótszą (obecnie muszą korzystać z Cieśniny Pilawskiej). Dodatkowo będą to jednostki większe niż do tej pory, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną – data nie jest przypadkowa

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty zostanie 17 września tego roku, czyli w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. Symboliczne jest to, że przekop mierzei zagwarantuje naszemu krajowi swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!