Partnerzy portalu

10 najciekawszych kopców w Polsce

Opublikowano: 08-03-2020 Źródło: inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Słynne egipskie piramidy budowano m.in. po to, by uczcić zmarłych faraonów. W Polsce podobną rolę pełnią kopce, które na naszych terenach sypano, zanim jeszcze zawiązała się państwowość. Wyjątkową rolę pod tym względem pełni Kraków, gdzie obecnie jest pięć tego typu budowli. Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, najbardziej popularny Tadeusza Kościuszki, największy Józefa Piłsudskiego, a najmłodszy i najmniejszy Jana Pawła II. Do tego w miejscu, gdzie obecnie jest stadion WKS Wawel, stał kiedyś kopiec Esterki, ukochanej króla Kazimierza Wielkiego, która, według legendy, na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna do stawu.


Fot. kilhan/Adobe Stock Fot. kilhan/Adobe Stock

Kopców w naszym kraju jest wiele. Są bardzo rożnych rozmiarów, upamiętniają legendarnych władców, słynne bitwy czy największych pisarzy. Zobaczcie ranking 10 naszym zdaniem najciekawszych kopców w Polsce.

  1. Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei (woj. lubelskie)

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. Fot. Marcin Białek/Wikimedia

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. Fot. Marcin Białek/Wikimedia

Powstawał w latach 1932–1938 na cześć słynnego pisarza. Ma 15 m wysokości, średnica podstawy wynosi 45 m. Do budowy wykorzystano 6 tys. m³ ziemi. Na szczycie znajduje się odsłonięty w 1980 r., mierzący 2,7 m pomnik pisarza.

  1. Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku

Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku. Fot. Lowdown/Wikimedia

Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku. Fot. Lowdown/Wikimedia

Znajduje się na terenie parku im. Adama Mickiewicza, na szczycie Góry Parkowej (364 m n.p.m.). Ma 9 m wysokości, średnica podstawy wynosi 35 m. Sypanie rozpoczęto w 1898 r., kiedy to obchodzono 100. urodziny wieszcza (zaświadcza o tym umieszczony na szczycie kopca pamiątkowy kamień). Budowa kopca trwała (szybko zdecydowano się m.in. na rozbudowę) do 1912 r.

Fot. sanok.pl

Fot. sanok.pl

  1. Kopiec Wolności w Poznaniu

Kopiec Wolności w Poznaniu. Fot. UM Poznań

Kopiec Wolności w Poznaniu. Fot. UM Poznań

Pomysł na kopiec powstał już w 1917 r. Usypany został w 1922 r. W czasie II wojny światowej został rozebrany; niewolniczą pracę często musiały wykonywać te same osoby, które go usypywały. W PRL nie było planów odbudowy, jednak, aby pogłębić Jezioro Maltańskie, należało wywieźć ogromne ilości ziemi. Z uwagi na duże koszty transportu, w pobliżu zbiornika postanowiono usypać wzniesienie. Formalnie, żeby nie mieć kłopotów z komunistyczną władzą, powodem usypania nowego kopca było zagospodarowanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Prace budowlane zlecono w sierpniu 1986 r. Kopiec nadal jest niedokończony. W 2004 r. założono stowarzyszenie Kopiec Wolności w Poznaniu, które chce skończyć budowę. Obecnie wejście na kopiec możliwe jest tylko podczas najważniejszych uroczystości i rocznic.

  1. Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Fot. Cicik89/Wikimedia

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Fot. Cicik89/Wikimedia

Powstawał w latach 1932–1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. W specjalnej skrytce w fundamentach składano urny z terenów bitewnych (m.in. spod Grunwaldu), na których w ciągu wielu wieków walczono o wolność ojczyzny oraz przyłączenie Śląska do Polski. To najwyższy punkt w granicach miasta, znajduje się w zachodniej części centrum.  Ma 20 m wysokości, średnica podstawy wynosi 68 m, objętość oszacowano na 25 tys. m³. W czerwcu 2007 r. powołano Społeczny Komitet ds. Renowacji i Zagospodarowania Otoczenia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

  1. Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego. Fot. Wistula/Wikimedia

Kopiec Powstania Warszawskiego. Fot. Wistula/Wikimedia

Znajduje się w dzielnicy Mokotów. Tak nazwany został uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 r. Sypanie rozpoczęto po 1945 r., zwożąc gruz ze zniszczonych w wyniku II wojny światowej budynków. Jeszcze w latach 60. XX w. na kopiec wjeżdżały śmieciarki, zwalając tu odpady. W tamtych latach to miejsce nazywano np. Górą Śmieci. Na przełomie wieków żołnierze Armii Krajowej zaproponowali uporządkowanie kopca. Z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkowano szczyt i zbudowano schody umożliwiające wygodne dojście od ul. Bartyckiej (mają 350 stopni i 35 spoczników). Kopiec ma 31 m wysokości. W planach jest, by budowla i okalający ją park Akcji „Burza” zyskały nowe oblicze. Powstać mają wielofunkcyjne pawilony, dwupoziomowa platforma widokowa czy ścieżki spacerowe.

  1. Kopiec Tatarski w Przemyślu

Kopiec Tatarski (Przemysława) w Przemyślu. Fot. Grzegorz Karnas/visit.przemysl.pl

Kopiec Tatarski (Przemysława) w Przemyślu. Fot. Grzegorz Karnas/visit.przemysl.pl

Zwany też Przemysława, datowany jest na koniec IX w. Znajduje się na Zniesieniu (350,3 m n.p.m.) w Przemyślu. Pierwotnie było to miejsce kultu bogów słowiańskich (szczególnie Swarożyca). Świątynia znajdowała się na kopcu o wymiarach: 10,4 m wysokości; 39,8 m długości; 13,3 m szerokości. W jej miejsce postawiono kaplicę pw. św. Leonarda, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Zniesienie to wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie („zniesienie”) Tatarów. Według legendy, kopiec został usypany właśnie przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Przez wieki służył jako punkt obserwacyjny w systemie obronnym Ziemi Przemyskiej.

  1. Kopiec Krakusa w Krakowie

Kopiec Krakusa w Krakowie. Fot. DK-ART/Adobe Stock

Kopiec Krakusa w Krakowie. Fot. DK-ART/Adobe Stock

Usypany został na najwyższym wzniesieniu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty (271 m). Prawdopodobnie stało się to w VII w., choć istnieją teorie, że między końcem VIII a połową X w. Budowano go w ten sposób, że wokół pnia drzewa sypano ziemię – przed osypywaniem zabezpieczając ją wiklinowym płotem. Kopiec ma 16 m wysokości, średnica u podstawy wynosi 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), a objętość 19,1 tys. m³. Zgodnie z legendą, to mogiła założyciela Krakowa, księcia Kraka. Jan Długosz pisał, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując jego wolę, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę.

  1. Kopiec Wandy w Krakowie

Kopiec Wandy w Krakowie. Fot. JAN/Adobe Stock

Kopiec Wandy w Krakowie. Fot. JAN/Adobe Stock

Także ten kopiec prawdopodobnie powstał w VII w. Ma 14 m wysokości, średnica podstawy wynosi  45 m, a ściętego szczytu 9,5 m. Objętość oszacowano na 9 tys. m³. Według legendy to mogiła Wandy, córki księcia Kraka, która miała rzucić się do Wisły. W 1890 r. na szczycie kopca ustawiono kamiennego orła według projektu Jana Matejki.

Fot. whitelook/Adobe Stock

Fot. whitelook/Adobe Stock

Kopiec usypano w widłach Wisły i Dłubni. Obecnie to obszar Nowej Huty, budowla znajduje się niedaleko muru otaczającego Hutę im. Tadeusza Sendzimira.

  1. Kopiec Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. Szydlot/Adobe Stock

Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. Szydlot/Adobe Stock

Został zbudowany na wzgórzu św. Bronisławy. Budowę rozpoczęto w październiku 1820 r., a zakończono trzy lata później. Sypano wtedy kopiec o 80 m średnicy podstawy, a 8,5 m średnicy u wierzchołka. Powstał na kształt istniejących wcześniej od prawieków kopców Krakusa i Wandy. Ma 34,1 m wysokości i zawiera ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego (Racławice, Maciejowice i Dubienka) oraz amerykańskiej wojny niepodległościowej. Objętość obliczono na 64,1 tys. m³. W połowie XIX w. austriaccy zaborcy otoczyli kopiec fortyfikacjami. Obecnie trwają przygotowania do remontu, obiekt trzeba będzie w części rozebrać. Problemy wynikają m.in. z infiltracji wody. Kopiec nasiąka wodą, a obciążona alejkami konstrukcja obsuwa się na jedną stronę. Według wstępnych szacunków, remont pochłonie 15-20 mln zł. Już w 2012 r. przeprowadzono badania geologiczne kopca i wzgórza św. Bronisławy. Stwierdzono, że od 2002 r. kopiec obniżył się o około 0,5 m. To z kolei spowodowało, że w różnych miejscach budowla zwiększyła się od 4 do 20 cm.

  1. Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. Grzegorz Targosz/Adobe Stock

Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. Grzegorz Targosz/Adobe Stock

Największy w Polsce, zwany też kopcem Niepodległości. Powstał na wzgórzu Sowiniec (358 m n.p.m.) w Lesie Wolskim. Budowę rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa 1. Kompanii Kadrowej Legionów. Prace zakończono 9 lipca 1937. Złożono w nim ziemię ze wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy. W 1941 r. generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zniwelowania kopca, ale do tego nie doszło. Z kolei po II wojnie światowej komuniści specjalnie dopuścili do dewastacji obiektu. Dopiero w 1980 r. powołano komitet opieki. Kopiec Piłsudskiego zajmuje 0,76 ha, ma 35 m wysokości, średnica podstawy wynosi 111 m. Objętość oszacowano na 130 tys. m³.

Zobacz także: Największe miasta w Polsce – ranking

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.