Biurowiec Warsaw Spire, gmach Muzeum II Wojny Światowej czy Plac Unii w Warszawie - to tylko wybrane przykłady realizacji, które wymagały budowy ścian szczelinowych ograniczających napływ wód gruntowych do wykopów.
Urszula Tomczak z firmy Soletanche Polska sp. z o.o. prezentuje referat pt. "Ograniczenie napływu wód gruntowych do dna wykopu – wybór odpowiedniej technologii wraz z przykładami". Fot. inzynieria.com
Każdy inwestor rozpoczynający inwestycję, która wymaga wykonania wykopów, musi zaplanować m.in. to, jak zabezpieczyć wykop oraz jak ograniczyć napływ do niego wód gruntowych. Jakie są najbardziej efektywne metody stosowane obecnie przez wykonawców tego typu prac? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne” Urszula Tomczak z firmy Soletanche Polska sp. z o.o., będącej Sponsorem Złotym tego wydarzenia. Wśród najczęściej stosowanych wymieniła:
- ściany szczelinowe „zawieszone” niedogłębione do warstw gruntów trudnoprzepuszczalnych – wydłużenie drogi filtracji;
- ściany szczelinowe zakończone w warstwach gruntów trudnoprzepuszczalnych;
- ściany szczelinowe „zawieszone” wraz z przesłoną poziomą (niskościśnieniowa iniekcja lub wysokociśnieniowa iniekcja – jet grouting);
- ściany szczelinowe „zawieszone” wraz z korkiem betonowym wykonanym pod wodą.
Przykłady realizacji
Powyższe metody zostały wykorzystane przez firmę Soletanche Polska podczas realizacji takich inwestycji, jak: budynek Plac Unii w Warszawie, obiekt Vectra w Gdyni oraz gmach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Wśród przykładów wymieniony został również biurowiec Warsaw Spire położony przy Pl. Europejskim w Warszawie.
Wykonywaliśmy tam najgłębsze jak do tej pory ściany szczelinowe w Polsce. Ich głębokość wynosiła bowiem około 55 m. Było to konieczne ze względu na to, że właśnie na takim poziomie znalazły się grunty trudnoprzepuszczalne – tłumaczyła Urszula Tomczak.
Niebawem przedstawimy pełną relację z wydarzenia.
Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji „Budownictwo Podziemne" i program wydarzenia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.