• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Stopień wodny Siarzewo: Komitet Sterujący już pracuje

Opublikowano: 01-03-2018 Źródło: MGMiŻŚ

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo. Udział w nim wzięli wiceministrowie: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, energii oraz środowiska, do tego wiceprezesi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej i przedstawiciele Energa Invest S.A.


Stopień wodny Siarzewo: Komitet Sterujący już pracuje. Wizualizacja firmy Arup. Źródło: Energa S.A. Stopień wodny Siarzewo: Komitet Sterujący już pracuje. Wizualizacja firmy Arup. Źródło: Energa S.A.

Posiedzenie prowadził Jerzy Materna, sekretarz stanu w MGMiŻŚ, który podkreślił m.in., jak czytamy w komunikacie, że realizacja projektu jest szczególnie ważna z punktu widzenia ochrony przed powodzią i zapewnienia bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku.

Do zadań Komitetu Sterującego należy koordynacja całego przedsięwzięcia związanego z budową stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle, w tym m.in. opracowanie i monitorowanie harmonogramu czy prowadzenie uzgodnień międzyresortowych.


Budowa stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle poniżej Włocławka ma rozpocząć się w 2020 r. Prace powinny potrwać pięć lat, kosztować ponad 2,2 mld zł.  Projekt zakłada budowę stopnia wodnego na 706-707 km Wisły, jazu o 15 przęsłach, elektrowni wodnej o mocy około 80 MW, śluzy żeglownej z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryta obejścia stopnia, dwóch przepławek dla ryb oraz urządzeń do spływu ryb w dół rzeki.

Nowy stopień wodny na Wiśle – zobacz zdjęcia

Wizualizacja firmy Arup. Źródło: Energa S.A. Wizualizacja firmy Arup. Źródło: Energa S.A.

Dodajmy, że planowany stopień ma umożliwić rozwój śródlądowych dróg wodnych (droga  E-40). Cała strategia zakłada rewitalizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, przywrócenie żeglowności Wisły od Warszawy do Gdańska oraz połączenie Odry, Noteci, Wisły i Bugu. Obejmuje również budowę Kanału Śląskiego łączącego Wisłę i Odrę.

Przeczytaj także: Ekolodzy zaskarżyli decyzję o budowie stopnia w Siarzewie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!