Całkowity koszt realizacji projektu pn. „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA” będzie kosztować 156 mln zł. Zaplanowano m.in.: budowę toru wodnego wraz z obrotnicą na Martwej Wiśle; przebudowę i remont nabrzeży: Flisaków, Retmanów i Szyprów na Martwej Wiśle; przebudowę i remont części nabrzeża rzeki Motławy; przebudowę nabrzeża Polski Hak przy ujściu Motławy do Martwej Wisły.

Wszystko ma być gotowe w 2020 r.

Fragmenty nabrzeży Martwej Wisły i Motławy są w złym stanie technicznym i stanowią zagrożenie dla statków. Po remoncie będzie bezpieczniej – mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.


Jak podano, bezpieczeństwo zwiększy też obrotnica (miejsce na wodzie, gdzie statki mogą bezpiecznie wykonywać manewry), nowy tor wodny i odpowiednie oznakowanie nawigacyjne.

Z kolei przeprowadzenie inwestycji ZMPG będzie kosztować prawie 222 mln zł. W tym przypadku powstanie nowy publiczny terminal promowy i cała infrastruktura potrzebna do jego działania.

Zaplanowano m.in. przebudowę dróg dojazdowych do nowego terminalu; przebudowę torów i rozjazdów kolejowych; przebudowę Nabrzeża Polskiego i Nabrzeża Fińskiego, by zapewnić ich trwałość w związku z planowanym dostępem do portu dla większych jednostek. Przypomnijmy, że terminal będzie mógł obsługiwać promy o długości powyżej 180 m, co obecnie nie jest możliwe. Budowa powinna zakończyć się w 2021 r.

Jak dodał wiceminister Słowik, władze resortu liczą, że dzięki nowemu terminalowi w gdyńskim porcie będzie możliwość obsługi znacznie większych promów pasażerskich, o długości nawet 240 m.

Przeczytaj także: Jest umowa na opracowanie koncepcji Portu Centralnego w Gdańsku