W ramach wspólnych działań organizowane będą praktyki dla wyróżniających się studentów, a także szkolenia w zakresie wiedzy eksperckiej, podczas których pracownicy naukowo-dydaktyczni będą dzielić się swoim doświadczeniem z ZMPG. Wspólnie rozwijane będą także projekty badawcze i rozwojowe w zakresie gospodarki morskiej.

Rozbudowaliśmy w ramach unijnych środków naszą infrastrukturę i obecnie Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego należy do najnowocześniejszych w Polsce. Mamy znakomitych naukowców, bardzo dobrze wyposażone laboratoria, sale dydaktyczne, pracownie i chcemy wykorzystać ten potencjał zarówno we współpracy z instytucjami publicznymi, jak i partnerami biznesowymi. Uważamy, że zadaniem uniwersytetu jest nie tylko rozwój naukowy i dydaktyczny, ale również realizowanie projektów służących gospodarce, a w przypadku porozumienia podpisanego z Portem Gdańsk – gospodarce morskiej – powiedział rektor UG prof. Jerzy Gwizdała.

Łukasz Greinke, prezes gdańskiego portu, dodał, iż współpraca będzie motorem rozwoju dla obu jednostek. Będziemy mogli skorzystać z potencjału uczelni przy realizacji szkoleń, ale co istotne, także  z różnego rodzaju analiz dotyczących prowadzonych przez port inwestycji czy projektów. Jednocześnie możemy zaoferować naszą wiedzę i praktyczne doświadczenie.

Dużym wyzwaniem dla nas, jako podmiotu realizującego wiele bardzo skomplikowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, jest wejście w nowe obszary projektów B+R. Porozumienie pozwoli nam skorzystać z wiedzy naukowców oraz studentów Uniwersytetu Gdańskiego w celu wspólnego wygenerowania innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mogą zostać zastosowane w Porcie Gdańsk – podkreśliła Jowita Zielinkiewicz, dyrektor działu innowacji i pozyskiwania funduszy w ZMPG S.A., zaznaczając, iż zarząd myśli już o wdrożeniu tych nowoczesnych technologii m.in. w czasie realizacji inwestycji budowy Portu Centralnego – flagowego projektu portu.

Przeczytaj także: Jest umowa na opracowanie koncepcji Portu Centralnego w Gdańsku