Szef resortu dodał, że procedurę można było rozpocząć, ponieważ udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Jak dodał, zamawiający jest w stanie rozstrzygnąć przetarg w ciągu trzech miesięcy. Urząd Morski w Gdyni sprecyzował natomiast, że wciąż czeka na uzyskanie ostatnich pozwoleń, a przetarg zostanie rozstrzygnięty dopiero po domknięciu spraw formalnych, najpewniej w marcu br.

Realizacja inwestycji została podzielona na trzy etapy, każdy z nich będzie objęty odrębnym postępowaniem. Pierwszy, już ogłoszony przetarg dotyczy samego przekopu wraz z wykonaniem śluzy, portu wewnętrznego oraz wyspy na Zalewie Wiślanym. Drugi wyłoni wykonawcę obudowy brzegów i robót czerpalnych na rzece Elbląg, natomiast trzeci – robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Ogłoszenie przetargu na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską poprzedziły prace przygotowawcze. Wykonano m.in. powierzchniowe badania archeologiczne na części lądowej oraz badania ferromagnetyczne, których celem było zlokalizowanie na trasie toru wodnego potencjalnych niewybuchów.


Celem inwestycji jest otwarcie Zalewu Wiślanego na Bałtyk i inne istniejące drogi wodne, co ma poprawić jakość żeglugi oraz zwiększyć bezpieczeństwo i obronność w regionie. Na budowie drogi wodnej skorzystają polskie porty morskie – w Trójmieście oraz Elblągu, między którymi podróż morska ulegnie skróceniu o ponad 90 km. Do portów będą mogły też wpływać większe jednostki: o zanurzeniu do 4 m.

Przekop Mierzei Wiślanej, który jest konieczny do budowy kanału żeglugowego, zostanie wykonany w miejscowości Nowy Świat. Tor wodny ma mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Sam przekop zaplanowano na długości około 1,3 km i głębokości 5 m. Wszystkie prace mają być zrealizowane do 2022 r. Wartość inwestycji, w całości finansowanej z budżetu państwa, to 880 mln zł.

Przeczytaj także: Decyzja środowiskowa dla przekopu przez Mierzeję Wiślaną podpisana