Podłoże zapory czołowej zbiornika Przeworno uszczelnione zostanie za pomocą bentonitowo–cementowej przesłony przeciwfiltracyjnej o grubości 0,6 m. Łączna powierzchnia przesłony wyniesie 7730 m2. Do jej wykonania posłużą dwie technologie: wąskoprzestrzennej ściany szczelinowej (wzdłuż zapory w czaszy) oraz iniekcji strumieniowej (przy budowli zrzutowej).

Czołowa zapora zbiornika Przeworno powstała w 2006 r. Zamyka dolinę o powierzchni zlewni wynoszącej 162 km2. Jak czytamy w komunikacie, podczas pierwszych lat eksploatacji powstał problem z podtapianiem przedpola i znaczną filtracją przez korpus i podłoże zapory.


W 2009 r., przy lewym przyczółku zapory, powstała przesłona przeciwfiltracyjna o długości prawie 300 m. To nie rozwiązało jednak problemów. Z tego powodu w zbiorniku nie była utrzymywana stała retencja – podano.

Prace w ramach pierwszego etapu zrealizowane zostaną w ramach projektu „Remont zbiornika polderowego Przeworno, zlokalizowanego w km 15+350 rzeki Krynki, gmina Przeworno – doszczelnienie zapory pionową przeciwfiltracyjną przesłoną bentonitowo-cementową". Plac budowy przekazano już wykonawcy. Wszystko ma być gotowe do 1 grudnia 2019 r.

Aby zbiornik Przeworno znów spełniał swoją rolę, konieczny będzie także drugi etap remontu. Chodzi o zadanie pn. „Remont zbiornika polderowego Przeworno, zlokalizowanego w km 15+350 rzeki Krynki, gmina Przeworno – remont wieży i pozostałego zakresu wynikającego z nakazu DWINB". Prace w ramach drugiego etapu mają być zrealizowane w 2020 r. Ich koszt wyniesie około 5 mln zł.

Przeczytaj także: Polder Żelazna – zielone światło dla projektu