Roboty zaplanowano na czterech odcinkach istniejących wałów trzech rzek. To prawie 14-kilometrowy odcinek prawego wału Wisły, blisko 2,2 km prawego wału Sanu oraz niewielki (112 m), ale ważny fragment lewego wału Łęgu. W sumie prace obejmą 16,264 km wałów. W ich zakres wejdzie nie tylko podwyższenie wałów, ale także wyłożenie od strony wody specjalnej osłony (tzw. geomembrany), która ma zapobiec przesiąkaniu korpusu wału przez wody powodziowe. Oprócz tego wykonana zostanie pionowa przesłona przeciwfiltracyjna (u podstawy wałów), a na całej długości wyłożona będzie siatka przeciwko bobrom – tak jak zostało to ustalone z ekologami.

Efektem przedsięwzięcia będzie zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na obszarze ponad 9,7 ha – gmin zamieszkałych przez łącznie 19 tys. osób. Na terenie tym usytuowanych jest ponad siedem tysięcy budynków mieszkalnych i gospodarczych, 11 obiektów biurowych, trzy sakralne, 10 handlowo-usługowych, trzy ochrony zdrowia, sześć oświatowo-kulturalno-sportowych, 19 przemysłowych, cztery obiekty techniczno-łącznościowe, a także pomniki i cmentarze – wyliczył Krzysztof Gwizdak z rzeszowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nie bez znaczenia ma być także zachowanie równowagi ekologicznej, w tym w rezerwacie przyrody Wisła k. Zawichostu.

To nie pierwsza inwestycja w ochronę przeciwpowodziową w regionie. W ub.r. zakończono roboty związane z modernizacją 10-kilometrowego odcinka prawostronnego obwałowania Wisły na terenie Tarnobrzega.

Przeczytaj także: Modernizacja wałów przeciwpowodziowych Wisły  I etap zakończony