Kanał Gliwicki to 41-kilometrowa droga wodna, utworzona 80 lat temu z myślą o transporcie towarów z Górnego Śląska w kierunku portów bałtyckich. Powstawał w latach 1933–1939, w miejsce istniejącego od początku XIX w. Kanału Kłodnickiego, a którego przepustowość pozostawiała wiele do życzenia. Do 2021 r. zmodernizowanych zostanie sześć śluz kanału (sześć śluz o różnicy poziomów od 4,2 do 10,4 m umożliwia pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcu Kanału Gliwickiego),

Obecnie w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, generalne prace remontowe i modernizacyjne przechodzą dwie z sześciu śluz na drodze wodnej: Sławięcice i Nowa Wieś, a równolegle kontynuowane są prace na obiektach w Łabędach i Dzierżnie. Prace mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2021 r. 

Za sprawą realizacji projektu, który prowadzimy z myślą o pobudzeniu transportu wodnego i zwiększeniu ilości przewożonych towarów drogą wodną, zwiększy się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność. Ponadto, dzięki projektom takim jak ten, Wody Polskie otwierają wrota żeglugi, otwierają branżę na nowe perspektywy – powiedział Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.


Wykonawcą prac jest Skanska S.A. która na obydwu opolskich śluzach wyremontuje odcinki awanportów, komór śluzy oraz rekonstruuje betony głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Prace obejmą również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni, zlokalizowanych na głowach śluzy. Prace na tym obiekcie obejmują remont zarówno północnej, jak i południowej komory śluzy.

Roboty obejmują ponadto remont elementów konstrukcji umożliwiającej śluzowanie wraz z istniejącymi mechanizmami napędowymi. W obiekcie powstanie nowoczesna instalacja elektryczna, teletechniczna i elektroniczna. Śluza zyska też nowy system monitoringu i elektronicznego sterowania, co jest istotne m.in. ze względu na rosnącą liczbę jednostek korzystających z tych urządzeń wodnych. W sezonie nawigacyjnym w 2016 r. prześluzowano 5 tys. jednostek, w 2017 było ich już 12 tyś., a w ubiegłym liczba ta osiągnęła 16 tys.

Przeczytaj także: Na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa