Partnerzy portalu

Drążenie szybu Grzegorz rozpoczęte

Opublikowano: 09-07-2019 Źródło: Tauron Wydobycie
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Jak poinformowała spółka Tauron Wydobycie, na budowie szybu Grzegorz rozpoczęło się drążenie 870 m szybu głębinowego. To jedna z największych realizowanych obecnie inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego, która usprawni wydobycie węgla dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.


Drążenie szybu Grzegorz. Fot. Tauron Drążenie szybu Grzegorz. Fot. Tauron

Szyb powstaje w Jaworznie w Zakładzie Górniczym Sobieski, który będzie dostarczał paliwo do pobliskiego nowego bloku energetycznego 910 MW. Szyb pełną funkcjonalność osiągnie w 2023 r., obecne zaawansowanie realizacji inwestycji wynosi 29%.

Jak poinformowano, będzie to pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej; wieża waży aż 600 ton. Cecha charakterystyczną takiej wieży jest to, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu bez konieczność jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową – wyjaśnił Zdzisław Filip (spółka Tauron Wydobycie).

Jaworzno: szyb Grzegorz. Źródło: Tauron

Jaworzno: szyb Grzegorz. Źródło: Tauron

Szyb jest głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. Po tym jak została osiągnięta wymagana grubość płaszcza mrożeniowego i po dokonaniu niezbędnych odbiorów obiektów, maszyn i urządzeń, rozpoczęto głębienie szybu metodą górniczą w strefie zamrożonej. Wcześniej wykonano ściankę szczelinową do głębokości 20 m oraz zabudowano obudowę panelową. Proces podtrzymania mrożenia górotworu potrwa do osiągnięcia głębokości 475 m głębionego szybu – tłumaczy spółka.


Spółka przekazała też, że obecnie planowane jest wykonanie wlotu lunety podsadzkowej do głębokości 23 m oraz drążenie szybu do głębokości posadowienia stopy szybowej, czyli 43 m. Jednocześnie na powierzchni prowadzone mają być nieprzerwanie prace związane z powstawaniem pozostałej infrastruktury powierzchniowej.

Stawiamy na inwestycje, które pozwolą usprawnić prace w naszych kopalniach i tym samym zwiększyć ich efektywność. Prace na budowie Szybu Grzegorz realizowane są zgodnie z harmonogramem – zapewnił Sławomir Obidziński, prezes zarządu Tauron Wydobycie. Usprawnienia w wydobyciu w ZG Sobieski są tym bardziej istotne, że ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, to głównie ten zakład będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy Tauron o mocy 910 MW  – dodał. 

Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m na początku będzie pełnił funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk. W dalszej perspektywie szyb będzie dodatkowo pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć i usprawnić procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

Na placu budowy równolegle prowadzone są zarówno roboty na powierzchni, jak i w części podziemnej inwestycji głębionego szybu – z istniejących dołowych wyrobisk kopalni drążone są wyrobiska chodnikowe w kierunku miejsca powstania szybu.

Przeczytaj także: Elektryczna terenówka w kopalni odkrywkowej

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe