• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja

Opublikowano: 26-07-2019 Źródło: Titan Polska sp. z o.o.

Warsztaty pod hasłem „Eurokod 7: Nowa Generacja. Ewolucja z Twoim udziałem” odbyły się 6 czerwca 2019 r. w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy, jednak od razu spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników, otwierając drogę do stworzenia nowej platformy wymiany wiedzy wśród geotechników.


Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o. Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o.

Inicjatywa zorganizowania tego spotkania powstała w gronie osób zaangażowanych w prace nad nową generacją Eurokodów, skupionych wokół Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki. Myślą przewodnią było ożywienie społeczności technicznej w zakresie wypracowania tzw. stanowiska krajowego przy trwającej obecnie nowelizacji Eurokodu 7 Projektowanie geotechniczne.

Warsztaty, zorganizowane jako interaktywne spotkanie inżynierskie z uczestnikami prac normalizacyjnych, specjalistami w różnych obszarach geotechniki, były skierowane do odbiorców projektowanych zmian, tj. inżynierów, projektantów geotechników oraz przedstawicieli instytucji kształtujących regulacje branżowe (GDDKiA, PKP PLK, instytuty badawcze itp.), a ich główne cele były następujące:

  • popularyzacja wiedzy o nowej generacji Eurokodów,
  • wypracowanie uwag i komentarzy praktyków do części 2 i 3 Eurokodu 7,
  • mobilizacja środowiska do aktywnego udziału w pracach normalizacyjnych,
  • przygotowanie środowiska inżynierów i projektantów na nadchodzącą zmianę.

W trakcie warsztatów można było uczestniczyć w wymianie doświadczeń i pomysłów w atmosferze otwartości, życzliwości oraz współpracy. Podczas prezentacji uczestnicy zostali wprowadzeni w świat procesów normalizacyjnych i kulisów prac nad nową generacją Eurokodu 7 oraz w harmonogram wdrażania zmian, a równocześnie otrzymali możliwość udziału w tych pracach. Prelegenci przedstawili najważniejsze zmiany w trzech częściach zredefiniowanej normy EN 1997 i ich praktyczny wpływ na działalność inżynierską. Najważniejszą częścią był panel dyskusyjny, w czasie którego oddano głos uczestnikom – mieli oni szansę poruszyć najbardziej istotne dla nich kwestie, zgłosić swoje uwagi i propozycje do przestawionych zapisów. Mogli się także wypowiedzieć na temat przyszłości projektowania geotechnicznego.

Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o. Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o.

W warsztatach wzięło udział ponad 110 osób, co potwierdza ogromne zainteresowanie prezentowaną tematyką. Wyjątkowo gorąca i inspirująca atmosfera panująca podczas dyskusji potwierdziła potrzebę znacznie większego zaangażowania środowiska praktyków w prace nad nową generacją Eurokodu 7. Czerwcowe spotkanie było szczególną okazją do spojrzenia na projekt Eurokodu 7 z innej perspektywy i szansą na poznanie oczekiwań jej odbiorców. Najważniejszym efektem warsztatów jest żywa odpowiedź na przesłanie „Nowy kształt Eurokodów jest również w naszych rękach” i wielce budująca mobilizacja uczestników do działania w tym kierunku.

Duże zainteresowanie sprawiło, że warsztaty będą kontynuowane jako cykl spotkań poświęconych konkretnym zagadnieniom z projektowanego Eurokodu 7. Do dalszej dyskusji zostanie stworzona specjalna platforma, skupiająca ekspertów biorących udział w pracach normalizacyjnych, a także wszystkich chętnych do wyrażenia swojej opinii i dzielenia się pomysłami. Wypracowany wspólny głos uczestników konferencji zostanie przedłożony do dalszych prac nad nowym formatem Eurokodu 7.

Powodzenie warsztatów potwierdza również, że do wielkich zmian nie trzeba wielkich nakładów – pomysł ich zorganizowania narodził się w krótkiej rozmowie, został wsparty zapałem małej grupy entuzjastów i zaprocentował tak, że przerósł oczekiwania pomysłodawców. Udało się stworzyć kreatywny i zaangażowany zespół, który w innych okolicznościach nie miałby szans zaistnieć. Co więcej, skupienie uwagi na odbiorcach i otwartość na „oddolne” działania zaprocentowały efektem w postaci gorącej dyskusji i zaangażowania tych, którzy są najważniejsi, a mianowicie użytkownicy przyszłego Eurokodu 7.

Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o. Warsztaty Eurokod 7 – Nowa Generacja. Fot. Titan Polska sp. z o.o.

Wśród prelegentów, a tym samym twórców idei warsztatów znaleźli się: dr inż. Bolesław Kłosiński (Członek Komitetu CEN SC7/WG3a, Instytut Badawczy Dróg i Mostów), Witold Bogusz (Przewodniczący grupy CEN TC250/SC7/WG3/TG2, Delegat Polski do CEN TC250/SC7 i grup roboczych WG1 oraz WG3, Instytut Techniki Budowlanej), dr inż. Piotr Kanty (Menard Polska sp. z o.o.), Mariusz Leszczyński (przewodniczący KT254 ds. Geotechniki, Geomechanika sp. z o.o.), Natalia Maca (członek KT254 ds. geotechniki, ekspert w grupie CEN TC250/SC7/WG3, Titan Polska sp. z o.o.), dr inż. Dariusz Sobala (Strabag sp. z o.o.).

Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, którzy wsparli wydarzenie finansowo oraz instytucjom, które objęły warsztaty honorowym patronatem.

Przeczytaj także: Geotechnika w budownictwie i infrastrukturze komunikacyjnej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!